Redakcja Polska

"Wolność jest bezcenna". Joe Biden w Kijowie: będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba

20.02.2023 14:05
- Władimir Putin myślał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Pomylił się, źle to rozegrał - powiedział podczas wizyty w Kijowie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Zaznaczył, że rok od wybuchu wojny "jesteśmy razem. Wolność jest bezcenna, warta walki".
Audio
  • Prezydent USA Joe Biden odwiedził Kijów. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Joe Biden i Wołodymyr Zełenski
Joe Biden i Wołodymyr ZełenskiPAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Jak mówił prezydent Joe Biden podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie "to największa wojna w Europie od 75 lat". Wspominał początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, który nazwał "ciemną nocą". - Rok temu świat dosłownie przygotowywał się do upadku Kijowa i może na koniec Ukrainy. Rok później Kijów nadal trwa, Ukraina nadal trwa i demokracja nadal trwa. Ameryka jest razem z wami i świat jest razem z wami - podkreślił przywódca Stanów Zjednoczonych. Mówił też, że walka Ukrainy to walka o wolność i demokrację na świecie, a Kijów "skradł jego serce".


Posłuchaj
01:00 12210831_1.mp3 Ameryka i świat są razem z wami - zapewniał w Kijowie prezydent Joe Biden. Obiecał też dodatkową pomoc w walce z rosyjskim agresorem. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)

 

- Udało wam się odnieść sukces, będziecie odnosić kolejne. Zbudowaliśmy koalicję ponad 50 państw, które udzielają Ukrainie pomocy. Sankcje duszą Rosję - zaznaczył.

- Gdy w lutym ubiegłego roku otrzymaliśmy dane wywiadowcze (wskazujące na rychłą agresję Kremla), zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc i uzyskać poparcie całego świata. (...) Później zbudowaliśmy koalicję, która (do tej pory) przekazała Ukrainie niemal 700 czołgów, tysiące pojazdów opancerzonych, 1000 dział artyleryjskich, ponad 2 mln sztuk amunicji i ponad 50 nowoczesnych wyrzutni rakietowych - wymienił Biden.

Miliardy dolarów na pomoc Ukrainie


Prezydent USA poinformował o kolejnym ogromnym wsparciu finansowym Ukrainy. - Skierujemy miliardy dolarów, żeby zapewnić funkcjonowanie ukraińskiego społeczeństwa, ponieważ - jak pokazuje przykład Ukrainy - wolność jest bezcenna i warta tego, by toczyć o nią walkę - oznajmił. 


Posłuchaj
01:04 12210786_1.mp3 Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz nowe sankcje na Rosję. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

- Ukraińcy codziennie przypominają światu, co to znaczy odwaga. (...) Cały świat jest z panem, panie prezydencie Zełenski - zakończył przywódca USA.

Zełenski: to historyczny moment dla naszego kraju

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wizyta prezydenta Joe Bidena w Kijowie jest historycznym momentem dla jego kraju. W czasie rozmów z Joe Bidenem Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskiemu prezydentowi i całemu narodowi amerykańskiemu za wsparcie dla Ukrainy od początku wojny. - Naprawdę doceniam to, że prezydent Joe Biden i całe amerykańskie społeczeństwo od samego początku tej wojny, od jej pierwszego dnia jest z nami. Dziękuje za pana przywództwo dziękuję Kongresowi. Myślę, że jest to historyczny moment dla naszego kraju - zaznaczył przywódca Ukrainy.

Prezydent Biden przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. Amerykański przywódca odwiedził Ukrainę w związku z przypadającą w tym tygodniu rocznicą rosyjskiej inwazji. Kolejnym przystankiem w jego europejskiej podróży będzie Warszawa.


IAR/PAP/dad