Redakcja Polska

Saakaszwili bliski śmierci. Piotr Müller: polscy lekarze gotowi, żeby udać się do Gruzji

13.03.2023 17:01
- Polski zespół pomocy humanitarno-medycznej jest gotowy, żeby udać się do Gruzji i zbadać na miejscu byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego oraz udzielić mu pomocy - potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.
Zwolennicy byłego prezydenta Gruzji na wiecu w Tbilisi
Zwolennicy byłego prezydenta Gruzji na wiecu w Tbilisi PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili jest więziony od dwóch lat przez gruzińskie władze i przebywa obecnie w szpitalu, a jego stan określany jest jako bardzo ciężki.


Posłuchaj
00:49 12247965_1.mp3 Polska nadal oczekuje na zgodę Gruzji w sprawie wysłania misji medycznej do zbadania stanu zdrowia Micheila Saakaszwilego. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Rzecznik rządu dodał, że Polska czeka na formalną zgodę od strony gruzińskiej w tym zakresie. - Faktycznie, taka deklaracja z naszej strony i również formalne działania zostały podjęte i oczekujemy na zgodę ze strony gruzińskiej - oświadczył Müller. Rzecznik rządu podkreślił, że opieka medyczna nad byłym prezydentem Gruzji "budzi poważne wątpliwości społeczności międzynarodowej".

- Jesteśmy gotowi, aby te wątpliwości w taki sposób właśnie wyjaśnić, kierując bezpośrednio misję medyczną do Gruzji. Liczymy, że taka zgoda będzie. Jeżeli władze Gruzji nie mają sobie nic do zarzucenia, to nie widzę powodu, żeby w ten sposób postąpić i to nie jest tylko apel Polski, ale też eurodeputowanych z różnych krajów - dodał.

Próba zamachu na życie Saakaszwilego?

Micheil Saakaszwili oskarżył rosyjskie służby o próbę dokonania zamachu na jego życie przez otrucie. "Mój stan zdrowia pogarsza się stopniowo, ale regularnie" - napisał Micheil Saakaszwili. Wskazał, że chciałby pojechać do Europy, aby "ratować swoje zdrowie", na co nie chcą się zgodzić gruzińskie władze.

Były prezydent Gruzji od października 2021 r. odbywa karę sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy po procesie uznanym przez jego zwolenników za polityczny. Pozbawiony opieki medycznej Saakaszwili, który twierdzi, że rosyjscy agenci próbowali go otruć, stracił przez rok 50 kg, a jego bliscy obawiają się o jego życie.

 

IAR/PAP/dad


Saakaszwili: Ukraina i Polska będą przeciwwagą dla wpływów Niemiec i Francji w UE

13.03.2023 11:55
- Ukraina wygra militarnie z Rosją. Dobrze znam nastroje i ducha Ukraińców i mogę zagwarantować, że nie spoczną, dopóki nie zniszczą całkowicie rosyjskiej armii - powiedział Micheil Saakaszwili w wywiadzie dla "Le Figaro". Jego zdaniem Ukraina stanie się wielką siłą w Europie i wraz z Polską będzie stanowić przeciwwagę dla wpływów Niemiec i Francji w UE.

Rosyjski szpieg w niemieckim wywiadzie BND. Der Spiegel: to kompromitacja Niemiec

13.03.2023 14:36
Rosyjski oligarcha, niemiecki handlarz diamentami i funkcjonariusz BND są odpowiedzialni za jeden z największych skandali szpiegowskich w RFN. To kompromitacja dla niemieckiego wywiadu - czytamy na łamach "Der Spiegel" o skandalu szpiegowskim w niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej BND.

Rosja: w Moskwie wycinają drzewa, żeby rozmieszczać systemy obronne

13.03.2023 16:42
W moskiewskich parkach są rozmieszczane systemy obrony przeciwlotniczej - poinformował portal śledczy The Inisder. Jak ustalili dziennikarze, stołeczna administracja wycina drzewa w parkach, żeby przygotować miejsca dla potrzeb ministerstwa obrony.