Polskie Radio
Section05
Micheil Saakaszwili

Fotyga o uwięzieniu Saakaszwilego: presja UE powinna być większa

Jak podkreśliła europoseł Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem, Unia Europejska powinna zaangażować się w sprawę uwięzionego Michaiła Saakaszwilego. Lekarze w Tbilisi określili w środę stan byłego prezydenta jako krytyczny. Od kilku tygodni prowadzi on strajk głodowy w proteście przeciwko podstępnemu przewiezieniu go do innego więzienia, gdzie przebywają kryminaliści oskarżeni o najcięższe zbrodnie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Gruzja Tbilisi Beata Płomecka Micheil Saakaszwili

Rozmowa prezydentów Polski i Gruzji. Andrzej Duda miał pytać o Saakaszwilego

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili upomniał się o Micheila Saakaszwilego - przekazało Polskiemu Radiu źródło w Pałacu Prezydenckim. Były gruziński prezydent, który powrócił do kraju po 8 latach nieobecności, został na początku października zatrzymany i trafił do więzienia. Polityk, będący obecnie obywatelem ukraińskim, prowadzi głodówkę, a jego stan zdrowia się pogarsza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Gruzja Micheil Saakaszwili

ANALIZA Ekspert OSW o wyborach w Gruzji: groźba destabilizacji po wyborach lokalnych

- Na apel Micheila Saakaszwilego, by opozycyjni deputowani zrezygnowali z mandatów, pozytywnie odpowiedziało już kilkoro przedstawicieli największej opozycyjnej partii. Działania te mogą doprowadzić do stopniowej destabilizacji sytuacji w kraju - ocenił w komentarz udo wyborów w Gruzji Wojciech Górecki, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Kaukaz Gruzja Micheil Saakaszwili wybory wybory w Gruzji

Gruzja: opozycja mówi o sfałszowaniu wyborów i zapowiada protesty

Gruzińska opozycja oskarża obóz władzy o sfałszowanie wyników wyborów lokalnych i zapowiada na dziś akcję protestacyjną. Lider opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Nika Melia oświadczył, że on i jego zwolennicy będą walczyć o wolne wybory i odsunięcie od władzy rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja wybory w Gruzji wybory opozycja gruzińskie marzenie Micheil Saakaszwili komisja wyborcza

Zatrzymanie Saakaszwilego w Gruzji. Ukraina zapewni mu opiekę, jako swemu obywatelowi

"Ukraina zapewni wsparcie Micheilowi Saakaszwilemu jako swojemu obywatelowi" - zapowiadają władze w Kijowie. Wczoraj w Gruzji zatrzymano byłego prezydenta tego kraju. Micheil Saakaszwili jest obywatelem Ukrainy i piastuje w niej jedno z państwowych stanowisk. Przyjechał do Gruzji, by wesprzeć tamtejszą opozycję w trakcie dzisiejszych wyborów lokalnych władz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja Micheil Saakaszwili zatrzymanie wybory w Gruzji polityka