Redakcja Polska

Wizyta prezydenta Czech w Polsce. Marcin Przydacz: pokazuje naszą rolę w regionie

17.03.2023 12:00
- Petr Pavel powiedział na konferencji prasowej, że stosunki polsko-czeskie są najlepsze w historii. Myślę, że tak w rzeczywistości jest - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. W opinii Marcina Przydacza wizyta nowego prezydenta Czech w Polsce pokazuje rolę, jaką nasz kraj pełni w regionie.
Marcin Przydacz: fakt, że pierwszą - po Słowacji - zagraniczną wizytę prezydent Czech odbywa w Polsce pokazuje jaką rolę dzisiaj Polska pełni w regionie
Marcin Przydacz: fakt, że pierwszą - po Słowacji - zagraniczną wizytę prezydent Czech odbywa w Polsce pokazuje jaką rolę dzisiaj Polska pełni w regioniePAP/Paweł Supernak

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że nie przez przypadek nowy prezydent Czech Petr Pavel stawia akurat w tym momencie na relacje z Polską.

Jak wskazywał na antenie Programu 1 Polskiego Radia, dopiero po wizycie w Warszawie prezydent Pavel odwiedzi Niemcy. - To pewnego rodzaju symbolika. Ta symbolika powinna nam uświadamiać, z jakiego rodzaju zmianą mamy do czynienia - zauważył.

Przydacz podkreślił, że Petr Pavel rozumie tematykę bezpieczeństwa, ponieważ był jednym z najważniejszych dowódców NATO. - Stoimy tutaj po tej samej stronie - patrzymy podobnie na wyzwania majaczące za wschodnią granicą. Czechy są naszym sojusznikiem, wspólnie wchodziliśmy do NATO - mówił.

Przypomniał także, że Czesi także pomagają Ukrainie militarnie i humanitarnie.

Szef BPM dodał, że podczas czwartkowego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Petra Pavla dużo uwagi poświęcono również kwestiom gospodarczym. - Czesi są naszym drugim partnerem gospodarczym i obaj prezydenci chcą, żeby ta współpraca się rozwijała - wskazał.


IAR/PR1/dad