Polskie Radio
Section05
Petr Pavel

Prezydent Czech obawia się powrotu Trumpa do władzy. Przestrzega przed porozumieniem z Rosją ws. wojny na Ukrainie

Prezydent Czech Petr Pavel przekonuje, że Europa powinna być gotowa na powrót Donalda Trumpa do władzy. Były amerykański przywódca, który zabiega o nominację Republikanów w tegorocznych wyborach, stwierdził między innymi, że byłby w stanie w krótkim czasie zakończyć wojnę na Ukrainie. O szczegółach Wojciech Stobba, korespondent Polskiego Radia w Pradze. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Praga Czechy Donald Trump USA Europa Wojciech Stobba

"Wspierajmy Ukraińców z taką determinacją, z jaką oni walczą". Apel prezydenta Czech

Prezydent Czech zaapelował o jedność demokratycznego świata w obliczu zauważalnego zmęczenia wojną na Ukrainie. Otwierając w Pradze konferencję pod nazwą "Szczyt Europejskich Wartości", Petr Pavel powiedział, że w wojnie z Rosją Ukraina broni wartości i zasad, na których opiera się świat. - Powinniśmy wspierać Ukraińców z taką samą determinacją, z jaką oni walczą - powiedział Petr Pavel.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO Rosja Ukraina ŚWIAT Czechy

Prezydent Czech odwiedził poligon na wschodzie Ukrainy. "Przyjechałem, aby dodać odwagi"

Prezydent Czech, który przebywa na Ukrainie, odwiedził wschodnią część kraju, gdzie spotkał się z miejscowymi władzami oraz z ukraińskimi żołnierzami. Rzeczniczka Petra Pavla poinformowała, że jest on pierwszym zagranicznym prezydentem, który po rosyjskiej inwazji udał się na wschód Ukrainy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Wojciech Stobba

"Polskę i Republikę Czeską łączą wysokie obroty gospodarcze" - komentarz po wizycie prezydenta Petra Pavela

Polska i Czechy idą ramię w ramię w Unii Europejskiej i w NATO - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z nowym prezydentem Czech. Petr Pavel przybył do Warszawy z oficjalną wizytą. Rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z szefem polskiego rządu. Podczas spotkania Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polskę i Czechy łączy podobne myślenie. Zwrócił uwagę na bliskie relacje między naszymi krajami.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański społeczeństwo ŚWIAT Czechy Trójka

"Myśli o bezpieczeństwie transatlantyckim jak Polacy". Dr Zaborowski o wizycie prezydenta Czech

- Czesi mają prozachodni rząd i prozachodniego prezydenta. Polska zyskuje ważnego sojusznika na międzynarodowej arenie - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Marcin Zaborowski. W Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Czech Petrem Pavlem. W czwartek nowy czeski prezydent spotkał się z Andrzejem Dudą.
Zobacz więcej na temat:  Czechy POLSKA

Wizyta prezydenta Czech w Polsce. Marcin Przydacz: pokazuje naszą rolę w regionie

- Petr Pavel powiedział na konferencji prasowej, że stosunki polsko-czeskie są najlepsze w historii. Myślę, że tak w rzeczywistości jest - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. W opinii Marcina Przydacza wizyta nowego prezydenta Czech w Polsce pokazuje rolę, jaką nasz kraj pełni w regionie.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-czeskie Andrzej Duda bezpieczeństwo Europa Czechy polityka