Polskie Radio
Section05
stosunki polsko-czeskie

Wizyta prezydenta Czech w Polsce. Marcin Przydacz: pokazuje naszą rolę w regionie

- Petr Pavel powiedział na konferencji prasowej, że stosunki polsko-czeskie są najlepsze w historii. Myślę, że tak w rzeczywistości jest - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. W opinii Marcina Przydacza wizyta nowego prezydenta Czech w Polsce pokazuje rolę, jaką nasz kraj pełni w regionie.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-czeskie Andrzej Duda Petr Pavel bezpieczeństwo Europa Czechy polityka

Wizyta prezydenta Czech w Polsce. Przydacz: pokazuje naszą rolę w regionie

- Petr Pavel powiedział na konferencji prasowej, że stosunki polsko-czeskie są najlepsze w historii. Myślę, że tak w rzeczywistości jest - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. W opinii Marcina Przydacza wizyta nowego prezydenta Czech w Polsce pokazuje rolę, jaką nasz kraj pełni w regionie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stosunki polsko-czeskie Andrzej Duda Petr Pavel bezpieczeństwo Europa serwis wschodni Czechy polityka

Spotkanie marszałek Witek z przewodniczącą czeskiej Izby Poselskiej. "Nie różnimy się w ocenie wojny na Ukrainie"

- Jesteśmy państwami, które są wiodące w udzielaniu pomocy walczącej Ukrainie i to zarówno w wymiarze militarnym, ale także humanitarnym, politycznym i dyplomatycznym - oświadczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która spotkała się z przewodniczącą Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej Marketą Pekarovą Adamovą.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-czeskie POLSKA polityka Sejm Elżbieta Witek wojna 2022 serwis wschodni Ukraina energetyka

Coraz bliżej porozumienia? Anna Moskwa: rozmowy ws. Turowa owocne i konstruktywne

Treść rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i jej czeskiej odpowiedniczki Anny Hubaczkowej pozostanie poufna do pełnego rozwiązania sporu w sprawie kopalni Turów - poinformowano na konferencji prasowej. Polska polityk podkreśliła, że podczas spotkania z przedstawicielką rządu w Pradze dokonano "końcowych ustaleń".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stosunki polsko-czeskie Czechy kopalnia Turów energetyka dolnośląskie

Wiceminister klimatu i środowiska w TSUE: zarzuty Czech ws. Turowa bezzasadne

Polska odpiera zarzuty Czech w sprawie przedłużenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego w kopalni w Turowie. Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio odrzucił zarówno argumenty dotyczące braku odpowiednich konsultacji społecznych i wpływu na środowisko jak i zarzuty o wpływ Turowa na poziom wód.
Zobacz więcej na temat:  energetyka stosunki polsko-czeskie ŚWIAT Europa Unia Europejska POLSKA Czechy

"Kara dla Polski nie rozwiązuje problemów". Czeski samorząd zwróci się do KE o utworzenie funduszu ws. Turowa

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone przez Polskę w związku z Turowem miałyby być przeznaczane na ochronę środowiska i minimalizację skutków wydobycia w polskiej kopalni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy stosunki polsko-czeskie Praga środowisko ochrona środowiska

wPolityce.pl o kulisach negocjacji ws. Turowa. "Uznali, że mogą żądać, czego chcą"

Portal wPolityce.pl pisze o swoich ustaleniach ws. polsko-czeskiego sporu o Kopalnię Turów. Cytowana jest "osoba obserwująca negocjacje", która twierdzi, że strona polska "chwilami miała wrażenie", iż przedstawiciele Czech "uznali, że to dobra okazja, by za polskie pieniądze załatwić wszystkie lokalne problemy, a nawet wybrukować złotem przygraniczne wsie i miasteczka".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd Mateusza Morawieckiego Czechy energetyka polityka stosunki polsko-czeskie