Redakcja Polska

Litwa będzie odbierać obywatelstwo za wspieranie agresorów

24.03.2023 16:22
Parlament na Litwie zadecydował, że będzie można odebrać litewskie obywatelstwo za wspieranie państw-agresorów. Sprawa związana jest z ubiegłorocznym występem pary litewskich łyżwiarzy na imprezie organizowanej przez żonę rzecznika Kremla.
Audio
  • Litwa będzie odbierać obywatelstwo za wspieranie agresorów. Materiał Kamila Zalewskiego
Decyzja litewskich posłów związana jest ze sprawą łyżwiarzy figurowych Margarity Drobiazko i Povilasa Vanagasa
Decyzja litewskich posłów związana jest ze sprawą łyżwiarzy figurowych Margarity Drobiazko i Povilasa VanagasaMNStudio/Shutterstock

Zgodnie z nowelizacją przepisów litewskie obywatelstwo będzie mogło być odebrane, jeżeli obywatel innego państwa, który je otrzymał w drodze wyjątku, swoimi działaniami zagraża interesom i bezpieczeństwu Litwy lub jej sojuszników. Litewskie media zaznaczają, że osób, które w ten sposób stały się obywatelami kraju jest ponad 800 i to tylko ich będą dotyczyć nowe przepisy. Część opozycji oraz środowiska prawne krytykują nowelizację, gdyż ich zdaniem jest ona niezgodna z Konstytucją i prawem międzynarodowym.

Decyzja litewskich posłów związana jest ze sprawą łyżwiarzy figurowych Margarity Drobiazko i Povilasa Vanagasa. W sierpniu ubiegłego roku litewska para wzięła udział w Soczi w show zorganizowanym przez rosyjską łyżwiarkę figurową Tatianę Nawkę, żonę rzecznika prasowego Władimira Putina, Dmitrija Pieskowa. Ich wyjazd do Rosji spotkał się z krytyką ze strony władz Litwy. Prezydent Gitanas Nauseda skreślił ich z listy odznaczonych Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina. Z kolei przewodnicząca Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen oznajmiła, że występ na imprezie "zorganizowanej przez małżonkę tuby Kremla w Soczi przekreśla ich osiągnięcia". Margarita Drobiazko otrzymała litewskie obywatelstwo w 1993 roku. W jej przypadku nowe przepisy zadziałają dopiero wtedy, gdy zdecyduje się podjąć podobne działania w przyszłości, gdyż prawo nie działa wstecz.

Drobiazko i Vanagas zdobyli pierwsze w historii medale dla Litwy w łyżwiarstwie figurowym. Uczestniczyli w sumie w pięciu igrzyskach olimpijskich.


IAR/dad

Nowy sztandar Liceum nr 3 imienia Św. Królowej Jadwigi w Mościskach

24.03.2023 13:47
Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach w Ukrainie w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 20-lecia działalności szkoły. Jest to jedna z sześciu szkół ogólnokształcących z polskim językiem nauczania działająca na Ukrainie. Dzięki darczyńcom z Legnicy mościskie liceum otrzymało nowy sztandar.

Rosjanie ściągają pociągi na Krym. Możliwe, że to przygotowania do ewakuacji

24.03.2023 14:28
Z Rosji na tymczasowo okupowany Krym jeździ obecnie więcej niż zazwyczaj pociągów pasażerskich i towarowych; być może są to przygotowania do ewakuacji - poinformował w piątek w ukraińskiej telewizji Freedom Denys Czystikow, zastępca stałego przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie.

Na Litwę dotarły paczki z darami wielkanocnymi w ramach akcji "Paczka dla Rodaka"

24.03.2023 15:52
Z Polski na Litwę dotarło ponad 600 paczek z darami wielkanocnymi w ramach akcji "Paczka dla Rodaka". Trafiają one obecnie do najbardziej potrzebujących Polaków na Wileńszczyźnie oraz do ośrodków kultury i do szkół.