Redakcja Polska

Na Litwę dotarły paczki z darami wielkanocnymi w ramach akcji "Paczka dla Rodaka"

24.03.2023 15:52
Z Polski na Litwę dotarło ponad 600 paczek z darami wielkanocnymi w ramach akcji "Paczka dla Rodaka". Trafiają one obecnie do najbardziej potrzebujących Polaków na Wileńszczyźnie oraz do ośrodków kultury i do szkół.
Pakowanie paczek z darami
Pakowanie paczek z daramiŹródło: Twitter/Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski @BoguckiZbigniew

Jak powiedział Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości, która organizuje tę akcję, potrzebujących Polaków na Litwie z roku na rok jest coraz więcej. - Wielkanoc w tym roku jest dla nas olbrzymim wyzwaniem. Mamy 660 paczek rodzinnych i 140 paczek z artykułami gospodarstwa domowego, przyborami szkolnymi oraz z nowymi ubraniami i wiemy, że to nadal za mało - wyjaśnił.


Posłuchaj
00:23 12268896_2.mp3 Jak powiedział Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości, która organizuje tę akcję, potrzebujących Polaków na Litwie z roku na rok jest coraz więcej

 

W paczkach znajdują się też produkty żywnościowe o przedłużonym terminie przydatności do spożycia, takie jak oleje, makarony, kasze czy konserwy. Wojciech Woźniak zwraca uwagę na to, że inflacja na Litwie jest wyższa niż w Polsce, dlatego pomimo że koszt paczki w naszym kraju wynosi około stu złotych, to po przekroczeniu granicy jej wartość wzrasta do równowartości 150 złotych.

Jednak akcja "Paczka dla Rodaka" to również okazja do spotkania z Polakami, którzy mieszkają na Wileńszczyźnie. Zwraca na to uwagę wolontariuszka Agnieszka Morgiewicz, która przyjechała z Grudziądza. - Wiemy, że te produkty są potrzebne, ale tak samo ważne jest, aby przyjechać, porozmawiać i spędzić trochę czasu oraz przekazać to polskie serce - mówi wolontariuszka.

Paczki z darami z Polski będą przekazywane na Wileńszczyźnie do niedzieli.

IAR/dad

W Wielkiej Brytanii i USA ukaże się książka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami

24.03.2023 12:00
W Wielkiej Brytanii, USA, a także w Polsce ukaże się książka brytyjskiego historyka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami. Autorem jest Roger Moorhouse. Książka opisuje Grupę Ładosia, czyli polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Niemcami.

Nowy sztandar Liceum nr 3 imienia Św. Królowej Jadwigi w Mościskach

24.03.2023 13:47
Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach w Ukrainie w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 20-lecia działalności szkoły. Jest to jedna z sześciu szkół ogólnokształcących z polskim językiem nauczania działająca na Ukrainie. Dzięki darczyńcom z Legnicy mościskie liceum otrzymało nowy sztandar.

Rosjanie ściągają pociągi na Krym. Możliwe, że to przygotowania do ewakuacji

24.03.2023 14:28
Z Rosji na tymczasowo okupowany Krym jeździ obecnie więcej niż zazwyczaj pociągów pasażerskich i towarowych; być może są to przygotowania do ewakuacji - poinformował w piątek w ukraińskiej telewizji Freedom Denys Czystikow, zastępca stałego przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie.