Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

05.04.2023 13:20
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa i niezłomność w obronie praw człowieka. Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta RP. Odznaczenie przyznano podczas oficjalnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.
KPRP: prezydent Ukrainy został odznaczony Orderem Orła Białego
KPRP: prezydent Ukrainy został odznaczony Orderem Orła BiałegoPAP/Radek Pietruszka

Wołodymyr Zełenski - wraz z małżonką Ołeną Zełenską - przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Po godz. 11 rozpoczęło się spotkanie par prezydenckich w Pałacu Prezydenckim.

W trakcie spotkania Kancelaria Prezydenta RP poinformowała na Twitterze, że prezydent Zełenski został odznaczony - w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka - Orderem Orła Białego. Do wpisu dołączono również nagranie, na którym prezydent Duda - w obecności m.in. pierwszych dam Polski i Ukrainy - wręczył ukraińskiemu przywódcy odznaczenie.

- Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu - powiedział polski prezydent, cytowany przez KPRP, podczas uroczystości.

Andrzej Duda podkreślił również, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. Jest wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej, tego, co ją otacza - podkreślił.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych.

Wizyta Zełenskiego w Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa w środę pierwszą oficjalną wizytę w Polsce po wybuchu wojny w swoim kraju. Tematami rozmów podczas spotkań z polskim prezydentem i szefem rządu będą m.in. bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. Sprawdź szczegółowy program wizyty.

Jest to pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W trybie roboczym prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się dwukrotnie w Rzeszowie: w lutym 2023 r. i w grudniu 2022 r.

Polski prezydent złożył w tym czasie cztery wizyty na Ukrainie: w styczniu 2023 r. (we Lwowie spotkali się przywódcy Trójkąta Lubelskiego, a prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski), w sierpniu 2022 r. (Andrzej Duda wziął udział w szczycie Platformy Krymskiej), w maju 2022 r. (Prezydent RP wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy) i w kwietniu 2022 r. (Prezydent RP wraz z przywódcami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził wtedy m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę - podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska).

IAR/PAP/ho

Wizyta Zełenskiego w Polsce. Jan Piekło: może być wprowadzeniem do ukraińskiej kontrofensywy

04.04.2023 10:30
- Wizyta w Warszawie to sygnał, że prezydent Wołodymyr Zełenski jest zdeterminowany, że Ukraina chce być w UE i w NATO - uważa b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło. Według niego, może się też okazać, że wizyta ta będzie wprowadzeniem do kontrofensywy ukraińskiej na okupowanych przez Rosję terenach.

Polska dla Ukrainy najbliższym sojusznikiem. Prof. Domański: traktowana wręcz jak brat

05.04.2023 10:49
Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu bardzo zależy na podkreślaniu więzi i bliskości między naszymi krajami. Jego wizyta to kolejny gest pokazujący, że Polska jest traktowana przez Ukrainę jako najbliższy sojusznik, wręcz jako brat - powiedział socjolog PAN prof. Henryk Domański.

Paweł Jabłoński o ukraińskim zbożu: będziemy zwracali się do Ukrainy o kontrole eksporterów

05.04.2023 12:15
Będziemy zwracali się do strony ukraińskiej o dodatkowe kontrole tych, którzy deklarują zakup zboża na eksport; chodzi o to, by nie było ono potem wprowadzane na rynek polski - zapowiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński pytany na portalu gazeta.pl o problem z ukraińskim zbożem.