Redakcja Polska

Rosyjskie bombowce przechwycone nad Europą. Dwa F-16 poderwane z bazy NATO w Holandii

14.08.2023 13:44
Dwa holenderskie F-16 zostały poderwane w związku ze zbliżającymi się rosyjskimi bombowcami - informuje ministerstwo obrony Niderlandów. Do zdarzenia doszło w poniedziałek rano chwilę po godzinie 7.
Rosyjskie bombowce przechwycone nad Europą. Dwa F-16 poderwane z bazy NATO w Holandii
Rosyjskie bombowce przechwycone nad Europą. Dwa F-16 poderwane z bazy NATO w HolandiiVanderWolf Images / Shutterstock

Holenderskie myśliwce zostały poderwane z bazy lotniczej Volkel wraz z ogłoszeniem alarmu szybkiego reagowania. Dwa rosyjskie tak zwane niedźwiedzie leciały w kierunku przestrzeni powietrznej Niderlandów, ale zostały wcześniej przechwycone przez Duńczyków. Rosyjskie maszyny od kilku lat często przelatują blisko NATO-wskiej przestrzeni powietrznej, bądź ją naruszają, a po napaści na Ukrainę Rosja nasiliła prowokacje.


Posłuchaj
00:42 12500446_1.mp3 Holandia: myśliwce F-16 zostały poderwane w związku ze zbliżającymi się rosyjskimi bombowcami. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Holenderskie ministerstwo obrony podkreśliło, że Sojusz bardzo szybko reaguje na tego typu zachowania i jest przygotowany do odpowiedzi na zagrożenia. Holandia i Belgia wspólnie, rotacyjnie strzegą przestrzeni powietrznej całego Beneluksu. Od kwietnia Niderlandy są odpowiedzialne za to zadanie.


IAR/dad