Redakcja Polska

Francja tworzy "koalicję artyleryjską" dla Ukrainy. Zełenski rozmawia z Macronem

18.01.2024 15:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak informuje ukraiński przywódca w mediach społecznościowych, podziękował Francuzom za uruchomienie "koalicji artyleryjskiej" oraz za zaangażowanie tego kraju w produkcję armatohaubic i amunicji dla Ukrainy w 2024 roku.
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr ZełenskiPAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Wcześniej francuski minister obrony Sebastien Lecornu ogłosił, że jego kraj wyprodukuje w tym roku dla ukraińskiej armii 78 armatohaubic Caesar, z których sześć zostało już kupionych przez Ukrainę. Ponadto jeszcze dziś po południu szef resortu obrony ma wziąć udział w wideokonferencji ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umerowem, aby rozmawiać o utworzeniu międzynarodowej "koalicji artyleryjskiej", która miałaby sfinansować produkcję tego sprzętu.

Wołodymyr Zełenski przekazał, że podczas rozmowy z Emmanuelem Macronem szczegółowo omówił sytuację na polu walki i potrzeby obronne Ukrainy. "W szczególności priorytety do uwzględnienia w kolejnym pakiecie pomocy wojskowej ze strony Francji. Ważne jest dalsze wzmocnienie ukraińskiego systemu obrony powietrznej" - podkreślił we wpisie na Facebooku. Dodał, że wyraził także wdzięczność za aktywne wsparcie francuskiego biznesu, który pomimo wojny inwestuje i chce zwiększać inwestycje na Ukrainie.

Ukraiński przywódca mówił także o rozpoczęciu przygotowań do Światowego Szczytu Pokojowego. Podkreślił, że ważne jest, aby zaangażować w to jak najszersze grono krajów. "Poleciliśmy doradcom politycznym i wojskowym rozpoczęcie przygotowań do zbliżającej się wizyty prezydenta Francji na Ukrainie oraz przyspieszenie negocjacji w sprawie dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa w ramach Deklaracji Wileńskiej G7" - napisał Wołodymyr Zełenski.

Paryż zapowiedział też wysłanie na Ukrainę 40 rakiet dalekiego zasięgu SCALP oraz comiesięczne dostawy 50 rakiet średniego zasięgu typu "Hammer" i trzech tysięcy pocisków.

Kilka dni temu prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że uda się w lutym do Kijowa, aby sfinalizować dwustronną umowę w zakresie bezpieczeństwa. Będzie to druga wizyta francuskiego prezydenta na Ukrainie od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na ten kraj.


IAR/dad

Szef MSZ o sytuacji Ukrainy: jeśli kobieta jest gwałcona, musisz przyjść jej z pomocą, a nie mówisz, by negocjowała

18.01.2024 11:56
Szef MSZ Radosław Sikorski wzywa elity Zachodu, by nie zmuszały Ukrainy do podjęcia negocjacji z Rosją. W szwajcarskim Davos minister spraw zagranicznych wziął udział w "Ukraińskim Śniadaniu" - debacie z udziałem przywódców z całego świata.

Ukraiński wywiad wojskowy zaatakował dronami bazę paliw w obwodzie leningradzkim

18.01.2024 13:02
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przeprowadził w nocy ze środy na czwartek operację specjalną w obwodzie leningradzkim w Rosji, gdzie zaatakowano jedną z baz paliw przy pomocy dronów - ujawnił portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródło w wywiadzie.