Redakcja Polska

Litwa zamknęła dwa przejścia graniczne z Białorusią

01.03.2024 09:11
O północy czasu lokalnego (godzina 23.00 w Polsce) Litwa zamknęła dwa przejścia graniczne z Białorusią. Zdaniem Wilna, jest to konieczne, aby zapobiegać obchodzeniu sankcji przez Mińsk.
Audio
  • Litwa zamknęła dwa przejścia graniczne z Białorusią - materiał Kamila Zalewskiego
Na Litwie zostały czynne jeszcze dwa punkty kontroli granicznej na granicy z Białorusią.
Na Litwie zostały czynne jeszcze dwa punkty kontroli granicznej na granicy z Białorusią.shutterstock/Karolis Kavolelis

Litwa zamknęła przejścia graniczne w miejscowości Ławaryszki na Wileńszczyźnie oraz Raigardas koło Druskienik. - W tym miejscu musi zostać ustanowiona żelazna kurtyna, ponieważ trzeba zapobiec próbom ominięcia sankcji nałożonych na Białoruś - mówił prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Dodał, że to Aleksander Łukaszenka zbudował tę kurtynę, decydując się w ostatnich latach na sfałszowanie wyborów i łamanie praw człowieka.

Minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite zaznaczyła, że decyzja ta ma też związek z ostrzeżeniami litewskich służb wywiadowczych, które przestrzegają o utracie kontroli nad cudzoziemcami wjeżdżającymi do kraju. - Powodami tych działań są wyzwania związane z bezpieczeństwem narodowym i sytuacją geopolityczną oraz ryzykiem związanym ze zwiększonym napływem obywateli Białorusi - wyjaśniła. Zamknięcie przejść ma też pomóc w walce z przemytem.

Na Litwie zostały czynne jeszcze dwa punkty kontroli granicznej na granicy z Białorusią. Mowa o przejściach w Miednikach Królewskich oraz Solecznikach. Został tam dziś wstrzymany jedynie ruch pieszy i rowerowy. Wilno zdecydowało się też na ograniczenie możliwości wsiadania i wysiadania pasażerów pociągów tranzytowych z i do obwodu królewieckiego, które zatrzymują się na litewskim terytorium. Litwini zdecydowali się też na ograniczenie liczby zezwoleń wydawanych białoruskim i litewskim przewoźnikom autobusowym.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Białoruś

Szefowie parlamentów V4: Ukraina ma prawo negocjować koniec wojny na własnych warunkach

29.02.2024 17:08
Przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej zobowiązali się do dalszego politycznego, gospodarczego i wojskowego wsparcia Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. W deklaracji przyjętej na szczycie w Pradze stwierdzili, że pomoc będzie udzielana na podstawie suwerennych decyzji każdego z państw V4.

Szturm Rosjan na wschodzie Ukrainy. Sytuacja ukraińskich wojsk na zachód od Awdijiwki "wyjątkowo trudna"

29.02.2024 17:44
Ukraińskie wojska toczą zacięte walki z przeważającymi siłami rosyjskimi, które ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakują, odnosząc czasami sukcesy na niektórych odcinkach frontu – oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.