Redakcja Polska

Joe Biden: zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne. Jednoznaczne słowa prezydenta USA

12.03.2024 21:51
Prezydent Joe Biden zapewnił, że zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne. - Zawsze mówimy, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich - podkreślił amerykański przywódca podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem w Białym Domu. - Polska jest i będzie solidnym i trwałym filarem wspólnoty transatlantyckiej - powiedział podczas spotkania premier Donald Tusk. - Tak będzie niezależnie od tego, kto będzie w Polsce wygrywał wybory - zaznaczył.
Audio
  • Wśród konkretów - oferta pożyczki i nowoczesnego uzbrojenia. Wśród deklaracji - zapewnienie, że NATO w razie zagrożenia nie zawiedzie. Półtorej godziny trwała wczoraj rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Materiał Karola Surówki (IAR)
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk z Joe Bidenem w Białym Domu
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk z Joe Bidenem w Białym Domu Źródło: Kancelaria Prezydenta

Joe Biden podkreślił, że oddziały polskie i amerykańskie służą ramię w ramię na wschodniej flance NATO. Prezydent USA podziękował Polsce za "niezłomne wsparcie humanitarne Ukrainy, za przyjęcie ponad miliona ukraińskich uchodźców. Wykonujecie dzieło Boga. To niesamowite, co robicie, co robią Polacy" - mówił Joe Biden.

Posłuchaj
00:57 12864449_1.mp3 Gdy jesteśmy razem, nie ma od nas większej siły na świecie - tym cytatem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden otworzył spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. W Białym Domu padły wzajemne zapewnienia o zaangażowaniu w NATO i wsparciu dla Ukrainy. Były też podziękowania dla Polski. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Donald Tusk: Polska pozostanie trwałym filarem wspólnoty transatlantyckiej

Donald Tusk w trakcie spotkania zapewnił, że Polska traktuje swoje zobowiązania poważnie, bardziej niż ktokolwiek w Europie. Wyraził nadzieję, że żaden z partnerów w NATO nie będzie podważał najważniejszego ze wszystkich zobowiązań, jakim jest artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że każdy atak na któregoś z członków Sojuszu powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same. - Nadal przed nami są wielkie wyzwania, dlatego pozostańmy zawsze razem - powiedział premier polskiego rządu. Podkreślił, że Polska jest teraz stabilną demokracją, przewidywalną dla sojuszników i zapewniającą bezpieczeństwo, od którego zależy bezpieczeństwo całego regionu.

Szef rządu przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który powiedział, że nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej Polski. - Dziś mogę powiedzieć, że nie może być bezpiecznej Europy bez silnej Polski. Mogę również powiedzieć, że nie może być sprawiedliwej Europy bez wolnej i niepodległej Ukrainy - stwierdził premier.

Donald Tusk podziękował Joe Bidenowi oraz Stanom Zjednoczonym "za to, że nie zapomnieli, dlaczego NATO zostało ustanowione". Przypomniał też otwierające słowa Traktatu Waszyngtońskiego, stwierdzające, że "strony tego traktatu są zdeterminowane, by chronić wspólne dziedzictwo cywilizacji naszych obywateli, oparte na zasadach demokracji, indywidualnej wolności i praworządności". - Dziękuję, panie prezydencie, za trzymanie się tych zasad - powiedział Donald Tusk do Joe Bidena. Przypomniał, że 25 lat temu obecny amerykański prezydent wówczas jako senator uczestniczył w procesie rozszerzenia NATO.

Posłuchaj
01:01 12864807_1.mp3 Wśród konkretów - oferta pożyczki i nowoczesnego uzbrojenia. Wśród deklaracji - zapewnienie, że NATO w razie zagrożenia nie zawiedzie. Półtorej godziny trwała wczoraj rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Sullivan: coraz silniejsze relacje

Przed rozpoczęciem rozmów doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że prezydent Joe Biden przekaże polskim przywódcom, iż USA planują uruchomić nową bezpośrednią pożyczkę dla Polski w wysokości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego i zaoferuje sprzedaż Polsce 96 śmigłowców Apache.

- Nasze dwustronne relacje również stają się coraz silniejsze - podkreślił doradca prezydenta Bidena podczas konferencji prasowej przed jego spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem.

- Dziś prezydent podzieli się z polskimi przywódcami informacją, że Stany Zjednoczone planują uruchomić nową bezpośrednią pożyczkę dla Polski w wysokości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego, korzystając z wcześniej przyznanych funduszy Kongresu"  zapowiadał Jake Sullivan. Dodał, że amerykański prezydent zaoferuje też sprzedaż Polsce 96 śmigłowców Apache. Jak wyjaśnił doradca prezydenta USA, "te i inne inicjatywy wyposażą Polskę w najnowocześniejsze zdolności do obrony, jednocześnie wzmacniając interoperacyjność NATO i przyczyniając się do tworzenia amerykańskich miejsc pracy".

Rozmowy przywódców w Waszyngtonie

Jake Sullivan przekazał, że dzisiejsze rozmowy przywódców mają też dotyczyć polsko-amerykańskiego partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, relacji gospodarczych oraz wspólnych wartości demokratycznych. Podczas spotkania omówione zostaną też przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO, którego gospodarzem tego lata będzie prezydent Biden w Waszyngtonie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych wraz z prezydentem Dudą i premierem Tuskiem będą również rozmawiać o wspólnym wsparciu dla Ukrainy. Jake Sullivan przypomniał, że Polacy przyjęli ponad milion uchodźców, gdy wybuchła pełnoskalowa wojna.

- Przywództwo Polski po raz kolejny pokazało, że nielegalna inwazja Putina przyniosła dokładnie odwrotny skutek od zamierzonego - mówił doradca prezydenta Bidena.

Jake Sullivan podkreślił, że dzisiejsze spotkanie to potwierdzenie żelaznego zaangażowania Polski i Stanów Zjednoczonych w NATO.

IAR/dad

"Za mało żołnierzy, sprzętu i amunicji". Raport o stanie Bundeswehry wznieca dyskusje w Niemczech

12.03.2024 15:43
Za mało żołnierzy, za mało sprzętu i amunicji, za mało wydatków na obronę - w Berlinie został przedstawiony roczny raport o stanie Bundeswehry. Pełnomocniczka niemieckiego Bundestagu zapewniła jednak, że w razie potrzeby armia obroni swój kraj. - Niemiecka armia jest w stanie, razem z siłami partnerów, zapewnić obronę kraju - mówiła Eva Högl.

Radosław Sikorski: w sprawach bezpieczeństwa nie ma milimetra różnicy pomiędzy premierem a prezydentem

12.03.2024 17:35
Wspólna wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Białym Domu ma być sygnałem, że w sprawach bezpieczeństwa narodowego pomiędzy prezydentem a premierem nie ma nawet milimetra różnicy - powiedział Polskiemu Radiu w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 

25 lat Polski w NATO. Od ćwierć wieku współtworzymy historię najpotężniejszego sojuszu

12.03.2024 17:52
- To wielki dzień dla Polski, jak i dla milionów Polaków rozproszonych po wszystkich kontynentach. Polska wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce, do wolnego świata - mówił w dniu oficjalnego przystąpienia Polski do NATO ówczesny polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.