Redakcja Polska

USA: Izrael prawdopodobnie naruszył prawo międzynarodowe w Gazie

11.05.2024 15:00
Użycie przez Izrael amerykańskiej broni w Gazie mogło odbyć się z naruszeniem prawa międzynarodowego. Tak Departament Stanu USA uznał w raporcie przekazanym Kongresowi
Strefa Gazy zbombardowana przez Izrael
Strefa Gazy zbombardowana przez IzraelShutterstock/ Anas-Mohammed

Nie wskazano jednak konkretnych przykładów takich działań, dzięki czemu amerykańska administracja może kontynuować dostawy uzbrojenia do Izraela.

Zlecony przez Kongres raport jest częściowo krytyczny wobec działań zbrojnych Izraela, lecz ostatecznie stwierdza, że zapewnienia w Tel Awiwie o używaniu amerykańskiej broni zgodnie z prawem są "wiarygodne i solidne". Dokument wskazuje jednocześnie na niekompletne informacje otrzymane od izraelskiego rządu, skomplikowaną naturę konfliktu oraz fakt ukrywania się bojowników Hamasu wśród ludności cywilnej. Są to powody, dla których nie można zweryfikować konkretnych przypadków, w których amerykańska broń była używana niezgodnie z prawem. 

Krytyczne wobec Izraela ustalenia zawarte w raporcie mogą grozić dalszym pogorszeniem stosunków między obydwoma krajami, szczególnie wobec izraelskich zapowiedzi uderzenia na Rafah, czemu sprzeciwiają się Stany Zjednoczone.

Na początku tygodnia prezydent Joe Biden zapowiedział, że częściowo wstrzyma wsparcie militarne dla Izraela, jeżeli kraj ten zaatakuje Rafah. W mieście ukrywa się ponad milion Palestyńczyków, którzy uciekli tam przed izraelskimi bombardowaniami z innych części Gazy. Stany Zjednoczone i inne państwa zachodnie obawiają się, że atak pociągnie za sobą tysiące ofiar cywilnych.

Siły zbrojne: mieszkańcy kolejnych dzielnic Rafah wzywani do natychmiastowej ewakuacji

Wzywamy do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców kolejnych dzielnic we wschodniej części Rafah - ogłosiły w sobotę siły zbrojne Izraela. W tym mieście położonym na południu Strefy Gazy, przy granicy z Egiptem, trwa od kilku dni izraelska operacja wojskowa.

Ludność cywilna z zagrożonych dzielnic Rafah powinna udać się do poszerzonej strefy humanitarnej w Al-Mawasi - oznajmił w komunikacie na platformie X płk Awiczaj Adraee, jeden z rzeczników izraelskiej armii, posługujący się językiem arabskim.

Al-Mawasi to osiedle na wybrzeżu Morza Śródziemnego, położone kilka kilometrów na północny zachód od Rafah, nieopodal miasta Chan Junus.

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało 6 maja, że izraelski gabinet wojenny jednogłośnie zatwierdził operację militarną w Rafah, by "wywrzeć presję na Hamas". W ocenie władz Izraela kryją się tam cztery ostatnie bataliony bojowników tej palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

W Rafah, liczącym przed wojną około 250 tys. mieszkańców, w minionych tygodniach schroniło się około 1,4 mln z 2,3 mln Palestyńczyków ze Strefy Gazy. W ostatnich dniach z Rafah prawdopodobnie ewakuowało się około 110 tys. osób. Społeczność międzynarodowa ostrzega, że operacja w tym mieście doprowadzi do dalszych ofiar wśród cywilów i pogorszenia już i tak katastrofalnej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. 

Rządzący na tym terytorium Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło prawdopodobnie blisko 35 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

PAP/ks

Hamas: otrzymaliśmy oficjalną propozycję Izraela w sprawie rozejmu

27.04.2024 16:30
Członek kierownictwa Hamasu Chalil Al-Hajja poinformował w sobotę rano w komunikacie, że jego ugrupowanie otrzymało oficjalną propozycję Izraela w sprawie rozejmu.

Caritas Polska: Strefa Gazy woła o pomoc

09.05.2024 09:29
Strefa Gazy woła o pomoc - alarmują przedstawiciele Caritas Polska. W Jerozolimie rozmawiają oni na temat zwiększenia wsparcia humanitarnego dla palestyńskiej enklawy.