Polskie Radio
Section05
Hamas

W Egipcie trwają wybory prezydenckie. "El-Sisi kontrkandydata w praktyce nie ma"

W Egipcie trwają trzydniowe wybory prezydenckie. W wyścigu liczy się przede wszystkim obecny szef państwa Abdel Fattah el-Sisi. Generał i polityk, który niecałą dekadę temu był witany z nadzieją, dziś postrzegany jest zupełnie inaczej. - Zdelegalizował Bractwo Muzułmańskie, czyli najważniejszą partię, jaka istniała w Egipcie. (...) Prawdziwego kontrkandydata w praktyce nie ma - przypomina prof. Maciej Münnich.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Bliski Wschód Hamas islam Magdalena Skajewska

Izrael ma zakończyć operacje w Strefie Gazy jeszcze w tym roku. Media ujawniają amerykańskie żądania

W czasie ostatniej wizyty w Izraelu pod koniec listopada sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł władze tego kraju, że interwencja zbrojna w Strefie Gazy musi zakończyć się jeszcze w grudniu; obecnie ten cel wydaje się jednak bardzo trudny do zrealizowania - poinformował w niedzielę portal brytyjskiego tygodnika "Economist".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hamas Izrael USA Bliski Wschód

Premier Izraela: będziemy kontynuować wojnę w celu wyeliminowania Hamasu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jego kraj będzie kontynuował wojnę w celu wyeliminowania Hamasu i osiągnięcia innych celów, które wyznaczono. Wcześniej wyraził zadowolenie z powodu weta zgłoszonego przez Stany Zjednoczone podczas wczorajszego głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją, wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Palestyna Autonomia Palestyńska Izrael Benjamin Netanjahu Hamas konflikty międzynarodowe Stany Zjednoczone USA ONZ

USA przeciwne natychmiastowemu zawieszeniu broni w Strefie Gazy. "Przyniosłoby to korzyść tylko Hamasowi"

Stany Zjednoczone są przeciwne natychmiastowemu zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Wieczorem Rada Bezpieczeństwa ONZ zagłosuje nad uchwałą w tej sprawie. USA, które mają prawo weta, zapowiedziały, że będą przeciwko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Palestyna Autonomia Palestyńska Hamas Izrael konflikty międzynarodowe ONZ

Ciężkie walki na południu i północy Gazy. Najtrudniejsza sytuacja pod Chan Junis

Na południu Strefy Gazy ciężkie walki wojsk izraelskich z Hamasem. Najtrudniejsza sytuacja jest pod Chan Junis - największym miastem w tej okolicy. Według pracowników organizacji humanitarnych z rejonu walk nie może się wydostać prawie dwa miliony cywilów. Starcia trwają również na północy - w okolicy Dżabalii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Hamas Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael

Siły izraelskie atakują na południu i północy Strefy Gazy. "Cywile nigdzie nie mogą czuć się bezpiecznie"

Ministerstwo Zdrowia w Gazie podało, że "w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 17 000 Palestyńczyków, a 46 000 zostało rannych". Według strony palestyńskiej, w ciągu ostatnich 24 godzin w atakach izraelskich zginęło 350 cywilów, a 1 900 zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Gazy ŚWIAT Izrael Palestyna ONZ Hamas atak Hamasu na Izrael