Redakcja Polska

Putin na Białorusi. Szef MON: związek tych państw jest coraz bardziej faktyczny

24.05.2024 15:00
Wizyta Władimira Putina na Białorusi to jest po raz kolejny dowód, że związek Białorusi i Rosji jest nie tylko deklaratywny, ale z każdym dniem bardziej faktyczny – ocenił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego odpowiedzią NATO jest rozbudowa zdolności obronnych i odstraszania.
Władimir Putin i Aleksanderł Łukaszenka w Mińsku
Władimir Putin i Aleksanderł Łukaszenka w MińskuPAP/EPA/VALERIY SHARIFULIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza uzależnienie Białorusi od Rosji powoduje, że zagrożenie w naszej części Europy, na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego jest "każdego dnia bardzo poważne". - Dlatego podjęliśmy decyzję o budowie Tarczy Wschód, to jest inwestycja na gigantyczną skalę, co najmniej 10 mld -  podkreślił szef MON podczas piątkowego briefingu w Krakowie.

Jak dodał, skala polskiego zaangażowania jest wielokrotnie większa, niż innych krajów bałtyckich. Ale, zaznaczył, "wspólnie będziemy tworzyć bałtycką linię obrony, właśnie po to, żeby nikt nie mówił i nikomu się nie marzyło przesuwanie granic w Europie".

Wicepremier zaznaczył, że granice państw Unii Europejskiej są nienaruszalne. - Będziemy wywiązywać się ze wszystkich zobowiązań wobec naszych sojuszników i oczekujemy tego samego - zadeklarował.

Niebezpieczeństwo ze wschodu

Kosiniak-Kamysz dodał, że "niebezpieczeństwo, które idzie znów z tej samej strony nie jest dla nas zaskoczeniem", dlatego Polska "będzie podnosić swój poziom bezpieczeństwa i każdego dnia będzie on na coraz wyższym poziomie - zadeklarował.

Wicepremier zapowiedział, że w poniedziałek w Sztabie Generalnym odbędzie się prezentacja jawnych elementów "Tarczy Wschód".

- To będą z jednej strony różnego rodzaju palisady, jeże żelbetonowe, w celu utrudnienia mobilności wojskom przeciwnika. Z drugiej strony inwestycje infrastrukturalne ułatwiające mobilność naszych wojsk, ochrona inwestycji infrastrukturalnych chroniących ludność i wspierających działania sił zbrojnych. Bardzo ważnym elementem "Tarczy Wschód" będą nowoczesne technologie – obserwacyjne, radiolokacyjne, na wszystkich poziomach dostępności - zapowiedział minister.

- NATO jest sojuszem na rzecz pokoju, ale NATO też buduje swoją gotowość do odstraszania i do obrony. To jest nasz odpowiedź na tego typu wizyty, na tego typu zachowania ze strony Federacji Rosyjskiej czy Białorusi - podsumował szef MON.

Wspólne ćwiczenia

Prezydent Rosji Władimir Putin przybył w czwartek wieczorem na Białoruś z dwudniową wizytą, podczas której ma przedyskutować z Alaksandrem Łukaszenką - jak informują rosyjskie media cytowane przez Reutera - "kwestie bezpieczeństwa, w tym wspólnych ćwiczeń wojskowych" oraz współpracy gospodarczej.


Posłuchaj
00:42 13001436_1.mp3 Prezydent Rosji Władimir Putin ma omówić potencjalny udział białoruskiego wojska w ćwiczeniach nuklearnych. Rosyjski przywódca przebywa z dwudniową wizytą na Białorusi, gdzie spotka się z Aleksandrem Łukaszenką. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Po przylocie do Mińska Putin oświadczył, że jednym z tematów rozmów z Łukaszenką ma być "druga faza ćwiczeń z bezpośrednim udziałem naszych białoruskich przyjaciół i kolegów w sferze wojskowej". Jak informują media rosyjskie, ćwiczenia te przewidują wykorzystanie taktycznej broni nuklearnej.


PAP/IAR/dad

Politico: pierwsi ukraińscy piloci zakończyli szkolenie na F-16 w Arizonie

24.05.2024 12:21
Pierwsza grupa ukraińskich pilotów zakończyła szkolenie na samolotach wielozadaniowych F-16 w bazie wojskowej w Tucson w Arizonie - poinformowała rzeczniczka Gwardii Narodowej w tym stanie USA kpt. Erin Hanningan, cytowana przez portal Politico.

Rosjanie zaatakowali Charków rakietami. Zniszczono drukarnię - jedną z największych w Ukrainie

24.05.2024 13:32
Już sześć osób zginęło w intensywnym rosyjskim ostrzale Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, do którego doszło w czwartek - podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Rosyjskie wojsko zaatakowało w mieście infrastrukturę transportową, prywatną firmę, a także cywilną infrastrukturę kolejową. W ataku ucierpiała drukarnia - jedna z największych tego typu w Ukrainie. Z jej usług korzystali najwięksi wydawcy książek w kraju.