Redakcja Polska

Przełom na Bliskim Wschodzie? USA i Iran siadają do stołu

05.02.2026 09:00
W piątek w Omanie odbędą się negocjacje nuklearne między delegacjami USA i Iranu - informuje Reuters. Rozmowy w Maskacie, stolicy Omanu, potwierdził jeden z amerykańskich urzędników. Wcześniej zapowiedział je szef MSZ Iranu Abbas Aragczi.
Audio
  • Iran i Stany Zjednoczone będą jutro (6.02) rozmawiać na temat programu nuklearnego. Do spotkania dojdzie w Omanie w obliczu utrzymujących się napięć pomiędzy tymi krajami. Amerykanie wzmacniali obecność wojskową w regionie Bliskiego Wschodu o dodatkowych 5 tysięcy żołnierzy.
Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi
Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas AragcziEast News

Pierwotnie rozmowy miały odbyć się w tureckim Stambule. Miejsce zostało jednak zmienione na Maskat. Negocjacje mają się rozpocząć w piątek około godz. 10.00 czasu lokalnego - przekazał szef irańskiej dyplomacji Abbas Aragczi. Napięcia między Waszyngtonem a Teheranem utrzymują się od czasu krwawego stłumienia w styczniu przez irańskie władze ogólnokrajowych protestów.

W środę oświadczenie Abbasa Aragcziego poprzedziły sygnały, że oczekiwane rozmowy mogą nie dojść do skutku. "Jestem wdzięczny naszym braciom z Omanu za podjęcie wszelkich niezbędnych działań" - napisał w serwisie X minister spraw zagranicznych Iranu, gdy okazało się, że spotkanie się odbędzie.

Wcześniej (również w środę) amerykański urzędnik, cytowany anonimowo przez światowe media (urzędnik nie miał upoważnienia do wypowiadania się w tej sprawie), przekazał, że Teheran dąży do rozmów w innym formacie, aniżeli ten, który został zaproponowany przez Turcję. Ponadto potwierdził, że ​​delegacja USA weźmie udział w rozmowach na wysokim szczeblu z Iranem w Omanie, a nie w Turcji, jak pierwotnie planowano. Nadmienił, że kilku przywódców krajów arabskich wezwało w środę Biały Dom, aby nie rezygnował z negocjacji, mimo nacisków irańskich urzędników na zawężenie ich zakresu oraz zmianę miejsca spotkania.

Urzędnik wskazał, że administracja Donalda Trumpa nadal jest "bardzo sceptyczna" w kwestii powodzenia rozmów. Miała zgodzić się na zmianę planów "ze względu na szacunek dla sojuszników w regionie" - podała Associated Press. Agencja dodała, że napięcia między państwami wzrosły po tym, jak Donald Trump zasugerował, iż USA mogą użyć siły przeciwko Iranowi w odpowiedzi na represje wobec protestujących. Amerykański przywódca naciskał też na władze w Teheranie, aby zawarły porozumienie ograniczające irański program nuklearny.

Polskie Radio 24/IAR/pż

Zobacz więcej na temat: Iran reżim Stany Zjednoczone

Trump: jeśli nie zawrzemy układu z Iranem, przekonamy się, czy dojdzie do regionalnej wojny

01.02.2026 21:55
Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że ma nadzieję na zawarcie porozumienia z Iranem. Zaznaczył jednak, że jeśli do tego nie dojdzie, okaże się, czy efektem będzie wojna regionalna, czym grożą władze Iranu.

Media: w ciągu kilku dni może dojść do rozmów między Iranem, a USA

02.02.2026 16:30
W ciągu kilku dni może dojść do rozmów Iranu z USA - podała w poniedziałek irańska agencja Tasnim powiązana z Korpusem Strażników Rewolucji. Rozmowy mogą zacząć się w nadchodzących dniach i mają się toczyć pod przewodnictwem szefa MSZ Iranu Abbasa Aragcziego oraz wysłannika administracji USA Steve'a Witkoffa.

Media: podczas tłumienia protestów w Iranie władze aresztowały ponad 50 tys. osób

04.02.2026 09:00
Co najmniej 50 235 osób zostało aresztowanych w Iranie podczas tłumienia trwających od grudnia protestów - poinformowała we wtorek amerykańska organizacja pozarządowa Human Rights Activists News Agency (HRANA). Według niej aresztowania wciąż trwają.