Redakcja Polska

Budżet UE na lata 2021-2027 ostatecznie zatwierdzony

17.12.2020 16:20
Unijny budżet na lata 2021-2027 ostatecznie zatwierdzony. Po wczorajszej zgodzie Parlamentu Europejskiego dziś, co było już tylko formalnością, ustalenia potwierdziły kraje członkowskie. A to oznacza, że od stycznia mogą być uruchamiane programy na dofinansowanie ze wspólnej kasy. Poziom wydatków Wspólnoty to ponad bilion euro. 
Sala plenarna Parlamentu Europejskiego
Sala plenarna Parlamentu Europejskiego PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Z 7-letnim unijnym budżetem połączony jest fundusz odbudowy w wysokości 750 miliardów euro, ale on czeka jeszcze na ratyfikację w krajach członkowskich, w większości decyzja należy do parlamentów narodowych. Dopiero po zakończeniu ratyfikacji umowy o dochodach własnych w wszystkich państwach fundusz będą mogły być wypłacane pieniądze na łagodzenie skutków pandemii. Oczekuje się, że nastąpi to latem przyszłego roku.

Dla Polski w tym pakiecie finansowym przewidziano 123 miliardy euro bezzwrotnych dotacji plus 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.


IAR/dad

Nord Stream 2 nigdy nie dostarczy gazu - zapewnia amerykański senator

17.12.2020 08:26
Gazociąg Nord Steam 2 nie zostanie ukończony i nigdy nie dostarczy gazu - zapewniał w środę w rozmowie z think tankiem Atlantic Council architekt amerykańskich sankcji wobec tego projektu republikański senator Ted Cruz.

Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna potwierdza wznowienie prac przy Nord Streamie 2

17.12.2020 10:05
Na pytanie Polskiej Agencji Prasowej czy rzeczywiście w ubiegłym tygodniu wznowiono prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) odpowiedziała: "Tak, są prowadzone prace przy Nord Streamie 2".

Przyjęto krytyczną rezolucję ws. szczytu UE. Szymański: to dowód, że ustalenia są dobre dla Polski

17.12.2020 12:41
Parlament Europejski przyjął krytyczną rezolucję dotyczącą ustaleń zeszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej w sprawie unijnego budżetu. Zdaniem ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, to kolejny dowód na to, że uzgodnienia szczytu są dobre dla bezpieczeństwa prawnego i budżetowego Polski.