Redakcja Polska

Wojciechowski dla Polskiego Radia: jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia ws. importu żywności z Ukrainy

20.04.2023 09:32
Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział Polskiemu Radiu, że jest nadzieja na kompromis ws. nadmiernego importu żywności z Ukrainy. Środowe rozmowy KE z pięcioma krajami, których rolnicy odnotowali straty, nie przyniosły rezultatu. Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry uznały za niewystarczające propozycje Komisji dotyczące zakazu importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika oraz nasion rzepaku. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Janusz Wojciechowski: jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia ws. importu żywności z Ukrainy
Janusz Wojciechowski: jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia ws. importu żywności z UkrainyCHRISTIAN HARTMANN / Reuters / Forum

Kolejne, formalne negocjacje odbędą się we wtorek w Luksemburgu, przy okazji spotkania ministrów rolnictwa 27 państw. Janusz Wojciechowski powiedział, że sytuacja ze zbożem w krajach sąsiadujących z Ukrainą jest najtrudniejsza. Stąd propozycja Komisji - którą określił jako "daleko idącą" - zakazu importu produktów sprawiających rolnikom najwięcej problemów.

- Do porozumienia nie doszło, ale jesteśmy na dobrej drodze, żeby to porozumienie osiągnąć, dobre porozumienie, które pozwoli przede wszystkim rozładować sytuację dotyczącą ziarna, bo tego się najbardziej obawiamy. Pełne magazyny, pełne silosy i to trzeba rozładować, wstrzymując dodatkowy import ziarna, i to jest zawarte w Komisji, jest nad czym dyskutować. Myślę, że będzie kompromis - powiedział Janusz Wojciechowski.

Kompromis ws. importu żywności z Ukrainy

Dodał, że Komisja zaproponowała również klauzule ochronne, czyli możliwość przywrócenia ceł w odniesieniu do drobiu, jajek i mąki pszennej. Janusz Wojciechowski przypomniał też, że jednym z elementów propozycji Komisji jest finansowe wsparcie z unijnego budżetu, w ramach rezerwy kryzysowej.

- To była moja inicjatywa. To byłoby 100 mln euro dla pięciu państw. Dla Polski byłaby to kwota - według metodologii, którą zaproponowaliśmy - powyżej 30 mln euro, z możliwością dofinansowania dwukrotnego, czyli 200 proc. krajowego dofinansowania. To byłaby realna pomoc dla rolników - powiedział.

Dodał, że pomoc dla polskich rolników w kryzysie żywnościowym spowodowanym wojną przekroczyła 5 mld zł. - Nigdy w sytuacji kryzysu nie było pomocy w takiej skali. Oczywiście większość tej pomocy jest krajowa, ale trzeba wywalczyć zgodę na tę pomoc. Wiemy, że pomoc publiczna z zasady jest w Unii Europejskiej zabroniona. Teraz jest otwarcie na tę pomoc - dodał komisarz.


IAR/dad

Szefowa KE wysłała list do 5 krajów, w tym Polski z propozycjami rozwiązania problemu nadmiernego importu zboża

19.04.2023 15:09
Przewodnicząca Komisji Europejskiej wysłała list do rządzących w pięciu krajach, w tym do Polski, z propozycjami rozwiązania problemu nadmiernego importu zboża z Ukrainy. Rzecznik Komisji Dana Spinant potwierdziła nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

Patrioty chronią już nieba Ukrainy. "Nasi partnerzy dotrzymali słowa"

19.04.2023 16:38
Na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot - potwierdził w środę minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow. W komunikacie na Twitterze oświadczył, że żołnierze ukraińscy opanowali systemy "tak szybko, jak tylko mogli".