Polskie Radio
Section05
zboże

Ekspert PKO BP: rolnicy protestują bo ich produkcja staje się nieopłacalna, a to uderzy także w konsumentów

Wprowadzenie unijnego Zielonego Ładu, zbiegło się ze światowym spadkiem cen żywności oraz z importem niekontrolowanej fitosanitarnie żywności z Ukrainy i Ameryki Południowej, to wszystko razem powoduje tak duże niezadowolenie rolników w całej UE - powiedział Michał Koleśnikow, kierownik zespołu analiz sektorowych w PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność rolnictwo Unia Europejska Ukraina zboże

"Natychmiastowe pełne embargo na produkty z Ukrainy". PiS domaga się działań rządu

Posłowie PiS domagają się, by jeszcze w poniedziałek rząd przyjął rozporządzenie wprowadzające pełne embargo na produkty rolno-spożywcze sprowadzane z Ukrainy, bo - jak uzasadniali - leży to "w głębokim w interesie polskich rolników". Według nich nie tylko import produktów rolnych z Ukrainy, ale też pakt klimatyczny i Zielony Ład oznaczają zniszczenie polskiego rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ukraina import embargo zboże żywność

Eksperci: w rolnictwie nie unikniemy ukraińskiej konkurencji, trzeba się do tego przygotować

Jeżeli Ukraina ma być zintegrowana z UE to nasze rolnictwo w zakresie produkcji płodów rolnych z pewnością stanie się niekonkurencyjne wobec ukraińskiego. Musimy myśleć o mechanizacji, o nowoczesnym przetwórstwie i o wykorzystaniu możliwości transportowych, co pozwoliłoby nam zarobić na przewozie ukraińskich towarów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Bartkiewicz z banku Pekao SA i prof. Konrad Raczkowski z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże inflacja Ukraina

Eksperci: polski i europejski rynek rolny muszą być chronione przed cenowym dumpingiem

Polityka celna UE powinna chronić państwa członkowie przez dumpingowymi działaniami wielkich koncernów rolnych zarządzanych na Ukrainie przez oligarchów często rejestrujących spółki w rajach podatkowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Omawiali także kwestię kluczowych inwestycji w Polsce, które uwzględniając zasadność ich audytu, powinny być pilnie realizowane. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie zboże centralny port komunikacyjny

Zboże z Ukrainy. Kołodziejczak: gotowa jest lista firm, które je sprowadzały

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak powiedział, że lista firm sprowadzających zboże z Ukrainy jest gotowa. Jego zdaniem, poprzednia lista, opublikowana przez byłą szefową resortu Annę Gembicką jest "nieprecyzyjna i niezgodna z prawdą".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnictwo rolnicy Michał Kołodziejczak zboże Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ukraina relacje polsko-ukraińskie GOSPODARKA Unia Europejska polityka

Specjalny program ONZ. Dotyczy zboża z Ukrainy. "Znaczące wydarzenie"

Z Ukrainy wypłynął pierwszy w tym roku statek, który udał się z ładunkiem 25 tys. ton pszenicy do Nigerii korytarzem na Morzu Czarnym. "Jest to znaczące wydarzenie, gdyż jest to pierwszy statek w ramach programu 'Zboże z Ukrainy' i Światowego Programu Żywnościowego ONZ, który został wysłany przez ukraiński korytarz morski" - poinformował resort rolnictwa w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo ONZ Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Morze Czarne zboże transport

TYLKO U NAS Czy od 1 marca będą blokady przejść z Ukrainą? Resort infrastruktury chce temu zapobiec

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział IAR, że resort intensywnie pracuje nad projektami realizującymi postulaty przewoźników, którzy protestowali na granicy z Ukrainą. Przekazał, że wkrótce zostaną przedłożone do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tempo prac jest uzależnione od przebiegu trwających konsultacji społecznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże wojna na Ukrainie Unia Europejska transport przejście graniczne infrastruktura