Polskie Radio
Section05
zboże

Regulacje dotyczące cen prądu dla samorządów. Wicepremier Kowalczyk: powinny pojawić się w tym tygodniu

- W tym tygodniu powinny zostać przedstawione regulacje dotyczące cen energii elektrycznej dla samorządów - poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że te rozwiązania zapewne uspokoją samorządy, jak i wszystkich Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna żywność Henryk Kowalczyk bezpieczeństwo energetyczne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zboże inflacja POLSKA społeczeństwo

Sytuacja na rynku energetycznym. Wicepremier Kowalczyk: branże mleczarska i mięsna będą chronione

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapewnił w Białymstoku podczas 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, że w razie konieczności przerw w dostawach prądu, branże mleczarska i mięsna będą chronione, traktowane priorytetowo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne bezpieczeństwo ekonomiczne żywność wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zboże mleko krowy prąd gaz

KARPACZ 2022 Port Gdańsk przyjmie łącznie ok. 6 mln ton węgla. Rok 2022 będzie rekordowy

- Tylko w sierpniu do portu w Gdańsku sprowadzono ponad 1 mln ton węgla, a do końca roku może być to od 4 do 5 mln ton - powiedział podczas Forum Ekonomicznego wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski. Dodał, że w sumie przez cały 2022 r. w porcie przeładowanych może być ok. 6 mln ton węgla. Polskie Radio i Polskie Radio 24 mają tytuł Głównego Partnera Radiowego XXXI Forum Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie zboże transport POLSKA import eksport

Minister Kowalczyk: polskie rolnictwo daje nam ogromne poczucie bezpieczeństwa żywnościowego

- Polskie rolnictwo jest bardzo ważną dziedziną gospodarki, nie tylko mierzoną wartościami ekonomicznymi, ale także dlatego, że daje ogromne poczucie bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział w Częstochowie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy żywność Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi eksport import owoce warzywa zboże

Ukraińscy marynarze uczą się obsługi podwodnych dronów do rozminowywania. To przyśpieszy eksport zboża

Ukraińscy marynarze przechodzą szkolenia w jednej z baz Royal Navy na południu Anglii. Kilkunastu ochotników uczy się jak obsługiwać podwodne drony do rozminowywania - informuje stacja Sky News. Chodzi o ładunki wybuchowe rozmieszone przez Rosjan na Morzu Czarnym. Ukraina wznowiła eksport zboża, ale ze względu na obecność min odbywa się on na razie bardzo powoli.    
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni drony Wielka Brytania zboże eksport

Ukraińskie zboże w Polsce. Minister Kowalczyk podał najnowsze dane

- Niespełna milion ton zbóż wwieziono do Polski z Ukrainy od rozpoczęcia wojny w tym kraju - przekazał w Programie 3 Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak dodał, głównym produktem importowym jest kukurydza. Zapewnił, że eksport zbóż z Polski przekracza ilości napływające z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ministerstwo skarbu USA: Rosja próbuje poprzez Turcję obejść zachodnie sankcje

Wiceminister skarbu (finansów) USA Wally Adeyemo przekazał w rozmowie ze swym tureckim odpowiednikiem Yunusem Elitasem, że rosyjscy obywatele i podmioty gospodarcze próbują wykorzystać Turcję do ominięcia zachodnich sankcji nałożonych w związku z agresją Moskwy na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat amerykańskiego resortu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa wojna 2022 wojna na Ukrainie zboże Rosja serwis wschodni Turcja USA

Kolejne statki z ukraińskimi produktami rolnymi opuszczają ukraińskie porty

Z ukraińskiego portu w Czarnomorsku rano wypłynęły kolejne dwa statki ze zbożem. Jak informuje tureckie ministerstwo obrony, to 26 i 27 jednostka przewożąca taki towar zgodnie z porozumieniem o "korytarzu zbożowym", osiągniętym przy mediacji ONZ. Podano, że na obu jednostkach jest 6 300 ton oleju słonecznikowego i 25 tysięcy tom ziarna.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina zboże jedzenie Afryka