Redakcja Polska

Projekt pomocy dla Ukrainy bez większości w Senacie USA. Biały Dom alarmuje: cena wojny Putina będzie znacznie wyższa

09.12.2023 13:02
- Jeśli USA pozostawią Ukrainę teraz bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa - oświadczył w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jego zdaniem Putin stawia na to, że Kongres USA powstrzyma się od uchwalenia nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.
Biały Dom: jeśli zostawimy Ukrainę bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa
Biały Dom: jeśli zostawimy Ukrainę bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa Drop of Light/shutterstock

- Aby zadbać o nasze bezpieczeństwo narodowe, trzeba postrzegać Putina takim, jakim jest, postrzegać Rosję taką, jaka jest, a także zdać sobie sprawę, że pomoc Ukrainie – a ona nie prosi nas o wprowadzenie wojsk – pomaga jej wygrać tę wojnę - podkreślił przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Kirby powiedział, że w pełni odpowiada to interesom bezpieczeństwa narodowego Ameryki i jej sojuszników w Europie. - Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO – zaznaczył i dodał, że w tym przypadku cena wojny dla Ameryki i Zachodu jako całości będzie mierzona innymi kategoriami.

Brak poparcia projektu pomocy

- Jeśli sądzicie, że cena wsparcia Ukrainy jest teraz wysoka, to pomyślcie, ile środków ze skarbu państwa zostanie wydane i ile amerykańskiej krwi zostanie przelane, jeśli będziemy musieli wypełnić nasze zobowiązania wynikające z artykułu piątego Traktatu NATO – podkreślił Kirby.

Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał w środę wystarczającej większości w Senacie, by był dalej procedowany. Przeciwko zagłosowali wszyscy Republikaniez powodu nieuwzględnienia w pakiecie daleko idących zaostrzeń w polityce imigracyjnej.


IAR/dad

"Obawiają się kolejnych zmasowanych ostrzałów". Polscy wolontariusze o sytuacji na froncie na Ukrainie

08.12.2023 17:11
Polscy wolontariusze dostarczający pomoc i sprzęt dla ukraińskich żołnierzy twierdzą, że sytuacja na froncie cały czas się pogarsza. Powodem są nie tylko stałe rosyjskie ataki, ale także zmęczenie żołnierzy ukraińskich, braki sprzętowe i zaopatrzeniowe.

Rosja za wszelką cenę unika mobilizacji. Rekrutuje na front obywateli republik związkowych

09.12.2023 10:30
Rosja stara się wzmocnić linię frontu na Ukrainie unikając mobilizacji. Według Instytutu Badań Nad Wojną wykorzystuje w tym celu obywateli poszczególnych republik związkowych.

W 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej są już pierwsze śmigłowce AW149

09.12.2023 11:48
- Coraz więcej śmigłowców z rodziny AW trafia do wojska. W 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej są już pierwsze AW149, a w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej pierwszy AW101 - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.