Redakcja Polska

Jest wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania za b. sędzią Tomaszem Szmydtem

29.05.2024 11:08
Prokuratura Krajowa wysłała do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem - powiedziała IAR rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Były sędzia jest poszukiwany w związku z zarzutami szpiegostwa.
Były już sędzia Tomasz Szmydt
Były już sędzia Tomasz SzmydtScreenshot z Youtube

- Wniosek o wydanie wobec Tomasza S. Europejskiego Nakazu Aresztowania trafił wczoraj w godzinach popołudniowych do Sądu Okręgowego w Warszawie. Procedura związana z Europejskim Nakazem Aresztowania to uproszczona procedura ekstradycyjna obowiązująca na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej - wyjaśniła rzecznik.

Były sędzia Tomasz Szmydt jest już ścigany czerwoną notą Interpolu. Jest on poszukiwany w związku z zarzutami szpiegostwa. Wystawienie czerwonej noty już spowodowało, że informacja o poszukiwaniach Tomasza Szmydta dotarła do służb 196 państw należących do Interpolu. W organizacji zrzeszone są również Białoruś i Rosja.

Tomasz Szmydt, jeszcze będąc sędzią, wyjechał na Białoruś, gdzie zrzekł się urzędu i - jak stwierdził - poprosił o azyl. Prokuratura postawiła mu zarzut szpiegostwa i wydała za nim list gończy. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.


IAR/dad

W Rosji chcą zburzyć cerkiew, bo duchowny potępia wojnę na Ukrainie

29.05.2024 09:22
Rosyjska administracja w Sławiańsku na Kubaniu zażądała zburzenia jednej z cerkwi. Zarządzający świątynią biskup Wiktor potępia bowiem wojnę na Ukrainie i reżim Władimira Putina.