Polskie Radio
Section05
cerkiew prawosławna

Rosyjska cerkiew tworzy własne formacje wojskowe. "Rekrutują mężczyzn z doświadczeniem bojowym"

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna tworzy własne formacje wojskowe, których członkowie walczą na Ukrainie. Władze w Kijowie twierdzą, że jej przedstawiciele rekrutują przychodzących do cerkwi parafian do rosyjskich oddziałów walczących na froncie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja cerkiew prawosławna

Sensacyjne odkrycie Instytutu Sztuki PAN. Ikonostas z XVII wieku odnaleziony na strychu cerkwi

Pracownicy Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, z zespołu Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce, odnaleźli na strychu jednej z cerkwi duże fragmenty ikonostasu z XVII wieku. To sensacyjne odkrycie, porównywane do odkrycia "Ekstazy św. Franciszka" El Greca. - Ten obiekt nie ma analogii. Następne chronologicznie fragmenty tego typu obiektów pochodzą z XVIII wieku - wyjaśniają naukowcy, który odnaleźli pozostałości dzieła.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polska Akademia Nauk ikony zabytki cerkiew prawosławna

Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wydaleni z Bułgarii. Posługiwali się paszportami dyplomatycznymi

Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad) wydaliła w czwartek dwóch obywateli Białorusi i jednego obywatela Rosji posługujących się paszportami dyplomatycznymi z powodu "działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe Bułgarii"; wszyscy są duchownymi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Zobacz więcej na temat:  cerkiew prawosławna Rosja Bułgaria dyplomacja służby specjalne ŚWIAT Europa szpiegostwo

Rozejm podczas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia? Analityk OSW: chodzi o zatarcie prawdy o wojnie

- Sekwencja wydarzeń wskazuje, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna od dawna odchodzi od podstawowych wartości chrześcijańskich. Wsparła brutalną agresję Rosji na Ukrainę, nawet podżegała do wojny - mówił w Polskim Radiu 24 analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  Rosja cerkiew prawosławna Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Cyryl I Władimir Putin Europa wojna 2022