Redakcja Polska

W Rosji chcą zburzyć cerkiew, bo duchowny potępia wojnę na Ukrainie

29.05.2024 09:22
Rosyjska administracja w Sławiańsku na Kubaniu zażądała zburzenia jednej z cerkwi. Zarządzający świątynią biskup Wiktor potępia bowiem wojnę na Ukrainie i reżim Władimira Putina.
Cerkiew prawosławna - zdjęcie ilustracyjne
Cerkiew prawosławna - zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com / Damira

Za swoje wypowiedzi antyputinowskie biskup Wiktor został wykluczony z Rosyjskiej Cerkwi moskiewskiego patriarchatu. Za potępianie wojny na Ukrainie już dwukrotnie musiał zapłacić grzywnę.

Teraz Komitet Śledczy stwierdził, że biskup Wiktor wykorzystuje swoją świątynię jako miejsce, w którym uprawia praktyki religijne i dopuszcza się przestępstw wymierzonych w ustrój Rosji i jej bezpieczeństwo.

Duchowny napisał na stronie internetowej cerkwi, że prawdziwą przyczyną decyzji o zburzeniu świątyni jest zemsta za homilie, w których jest mowa o prawdziwych ideach chrześcijaństwa.


IAR/dad

"Ukraina ma prawo użyć zachodniej broni". Szef dyplomacji UE i szef NATO zgodni

28.05.2024 12:47
Szef unijnej dyplomacji powiedział, że Ukraina ma prawo użyć zachodniej broni na terytorium Rosji. Josep Borrell na początku spotkania z ministrami obrony Unii Europejskiej wezwał kraje członkowskie, aby "zrównoważyły ​​strach przed eskalacją konfliktu z ukraińskim prawem do obrony". Debata następuje po tym, jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział wczoraj, że "nadszedł czas", aby sojusznicy ponownie rozważyli swoje ograniczenia w tej kwestii.

Odsłonięto tablicę upamiętniającą podpułkownika Wacława Lipińskiego, żołnierza walk o niepodległość

28.05.2024 15:26
Przed gmachem warszawskiej PAST-y odsłonięto tablicę poświęconą podpułkownikowi Wacławowi Lipińskiemu. To harcerz i żołnierz Pierwszej Brygady Legionów Polskich, historyk, oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, a także obrońca Warszawy w 1939 roku, członek konspiracji oraz powojennego podziemia niepodległościowego.

Belgowie dostarczą Ukrainie 30 myśliwców F-16 i sprzęt wojskowy. Podpisano umowę

28.05.2024 17:47
Prezydent Ukrainy zaapelował w Brukseli do europejskich sojuszników o zwiększenie dostaw broni. Wezwał do tego także premier Belgii. Wołodymyr Zełenski i Alexander De Croo podpisali dwustronną umowę dotyczącą gwarancji bezpieczeństwa. Przewiduje ona między innymi dostawy 30 myśliwców F-16 do 2028 roku.