Redakcja Polska

USA obejmą sankcjami rosyjski statek zaangażowany w budowę Nord Stream 2

19.01.2021 07:53
Stany Zjednoczone poinformowały Niemcy, że planują nałożenie sankcji na rosyjski statek do układania rur zaangażowany w budowę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, podało w poniedziałek niemieckie ministerstwo gospodarki.
Do budowy Nord Stream 2 używany był m.in. rosyjski statek do układania rur Akademik Czerski.
Do budowy Nord Stream 2 używany był m.in. rosyjski statek do układania rur "Akademik Czerski".Elena Krivorotova/ Shutterstock

-Z żalem przyjmujemy do wiadomości tą zapowiedź - powiedział Reutersowi rzecznik ministerstwa gospodarki w Berlinie.

Niemiecki dziennik biznesowy Handelsblatt poinformował wcześniej, że sankcje USA wejdą w życie we wtorek w ramach ustawy Countering America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). Sankcje zostaną nałożone na rosyjski statek do układania rur "Fortuna" i jego właściciela, KVT-RUS.

Według danych Refinitiv dotyczących śledzenia statków, "Fortuna" nadal jest zakotwiczona na Morzu Bałtyckim w pobliżu Rostocku w północnych Niemczech

Punkt sporny

Projekt Nord Stream 2 jest punktem spornym między Moskwą a Waszyngtonem. Stanowisko USA w tej sprawie popierają w Europie min. Polska i Ukraina. Grupa stojąca za rurociągiem wstrzymała prace w grudniu 2019 r. ze względu na groźbę sankcji ze strony Waszyngtonu, mimo że projekt jest bliski ukończenia.

Rzecznik ambasady USA w Berlinie powiedział Handelsblatt, że Waszyngton będzie nadal podejmował "wszystkie niezbędne i odpowiednie kroki", aby zapobiec dokończeniu Nord Stream 2. - Chociaż nie komentujemy przyszłych sankcji, będziemy nadal wymieniać poglądy z sojusznikami i partnerami na temat potencjalnych kwestii sankcji - powiedział rzecznik. Dodał, że rząd USA liczy, iż Niemcy ponownie rozważą swoje stanowisko w sprawie Nord Stream 2.

Opinia Berlina ws. rurociągu - niezmieniona

Rzecznik rządu niemieckiego powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że opinia Berlina na temat rurociągu pozostała niezmieniona, a mianowicie, że Nord Stream 2 to projekt sektora prywatnego. Rosyjski państwowy gigant gazowy Gazprom realizuje projekt wspólnie z zachodnimi partnerami Uniper, Wintershall, Engie, OMV i Shell.

Prezydent elekt USA Joe Biden sprzeciwiał się w przeszłości Nord Stream 2, ale nie jest jasne, czy po objęciu urzędu mógłby pójść na kompromis w tej sprawie.

Handelsblatt zacytował rzecznika Nord Stream 2, który powiedział, że Unia Europejska i rządy w zainteresowanych krajach powinny chronić firmy przed wszelkimi sankcjami. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Stany Zjednoczone Nord Stream 2

Duży potencjał współpracy energetycznej Polski i Izraela

15.01.2021 09:30
Polska i Izrael znajdują się na tej samej ścieżce transformacji energetycznej. Mogą współpracować w tym zakresie dzięki potencjałowi ich firm i pomimo różnic między ich sektorami energetycznymi.

Szwajcarska firma przestaje ubezpieczać budowę Nord Stream 2. Pojawił się jednak inny podmiot

18.01.2021 11:10
Zurich Insurance Group nie będzie już ubezpieczać budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. Powodem ma być zagrożenie amerykańskimi sankcjami. Ubezpieczycielem gazociągu Nord Stream 2 może jednak zostać rosyjska firma Konstanta, którą zarejestrowano 11 stycznia i która już dwa dni później otrzymała licencję banku centralnego Rosji - podał w poniedziałek dziennik gospodarczy "Wiedomosti".