Redakcja Polska

Turystyka w cieniu pandemii. Ponad cztery miliony uczniów w Polsce rozpoczęło wakacje

28.06.2021 14:00
Tegoroczne wyjazdy i urlopy powinniśmy zaplanować rozsądnie, licząc się z ograniczeniami pandemicznymi; eksperci radzą, by powstrzymać się od podróży zagranicznych
Audio
  • Turystyka w czasie pandemii - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMy Ocean Production/Shutterstock

Ponad cztery miliony uczniów w Polsce rozpoczęło wakacje. Wraz z nimi na wakacyjny wypoczynek szykują się także dorośli – ale tegoroczne urlopy i wyjazdy, podobnie jak i ubiegłoroczne, przebiegać będą pod znakiem panującej pandemii.

Ze względu na ograniczenia epidemiczne i konieczność nauki zdalnej to był bardzo trudny rok szkolny zarówno dla uczniów jak i dla studentów – podsumowuje wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Uczniowie z klas od IV do VIII szkół podstawowych i ze szkół średnich przez prawie 7 miesięcy uczyli się zdalnie. Wszyscy do nauki w ławkach wrócili pod koniec maja.

Biura podróży dostosowały swoje usługi do warunków pandemicznych. Zwykle podróżny może bezpłatnie przełożyć wyjazd nawet dwukrotnie. Coraz bardziej popularne stają się też wakacje w kamperze. Ekspert branży IT Michał Białek zapewnia, że "domek na kółkach" to doskonała alternatywa dla wypoczynku w hotelach czy pensjonatach. Wakacje w przyczepie czy "domku na kółkach" cieszą się od lat dużą popularnością w krajach skandynawskich oraz we Włoszech i Francji. W Polsce do niedawna kempingi kojarzyły się w PRL-em i wypoczynkiem na najniższym poziomie. Pandemia pokazała, że wcale tak nie musi być, a wakacje w kamperze to jedna z bardziej bezpiecznych form spędzania urlopu.

Podczas wakacyjnych wojaży należy bezwzględnie przestrzegać zasad wypoczynku w czasach pandemii, zalecanych przez ekspertów. Niebezpieczeństwo czwartej fali koronawirusa w Polsce jest bardzo prawdopodobne. Członek Rady Medycznej przy premierze prof. Anna Piekarska mówi, że jak dotąd udało się opanować ogniska pierwszych zakażeń wariantem delta,  ale letnie miesiące mogą to zmienić.

Na szczęście, dzięki szczepieniom, zbliżamy się do momentu, w którym nabędziemy tzw. odporność populacyjną. Dzięki temu jest szansa uniknięcia kolejnej fali pandemii – uważa tak wirusolog, prof. Włodzimierz Gut. Zaszczepić się można także na wakacjach – mobilne punkty szczepień powstają jak Polska długa i szeroka. "Zaszczep się w wakacje nad polskim morzem" - to akcja wojewody zachodniopomorskiego, w której jako pierwsze bierze udział Świnoujście. Tam - do środy - można się zaszczepić w mobilnym punkcie. Z kolei w ramach akcji Szczepienia na Dobry Początek Wakacji 1,5 tys. osób zostało w sobotę zaszczepionych na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

IAR/ep