X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Media w Hiszpanii: Nord Stream 2 docelowo osłabi Unię Europejska

12.10.2021 13:43
Gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku to projekt polityczny, który docelowo wpłynie na osłabienie Unii Europejskiej, twierdzi we wtorek hiszpański dziennik online "El Independiente".
Prace instalacyjne przy Nord Stream 2 - zdjęcie ilustracyjne
Prace instalacyjne przy Nord Stream 2 - zdjęcie ilustracyjneShutterstock/eleonimages

Gazeta internetowa powołująca się na opinie m.in. analityków politycznych i gospodarczych wskazuje, że NS2 jest już praktycznie gotowy, a oczekiwanie na jego inaugurację przez władze konsorcjum budującego ten podmorski gazociąg zbiega się w czasie z kryzysem energetycznym w UE przejawiającym się rekordowymi cenami energii.

"Ten kryzys umacnia Rosję" - uważa hiszpański dziennik, wskazując, że Gazprom posiada wystarczająco dużo gazu ziemnego, aby wypełnić niedobory surowca w Europie, a zarazem obniżyć jego cenę.

"El Independiente" wskazuje, że pomimo sprzeciwu Polski i państw bałtyckich wobec Nord Stream 2 inwestycja ta jest już niemal gotowa do użytku. Twierdzi, że skorzystają na niej przede wszystkim Rosja oraz Niemcy. Odnotowuje, że przedsięwzięcie to jest pełne kontrowersji , a część posłów PE domaga się śledztwa przeciwko Gazpromowi za łamanie przepisów.

Gazeta twierdzi, że obecność w konsorcjum budującym NS2 byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera dowodzi bezpośredniego zaangażowania politycznych elit z Berlina we współpracę przy budowie gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku.

Wskazuje, że nawet ustępująca kanclerz Angela Merkel pomimo swojego dystansu wobec Schroedera otwarcie popierała budowę Nord  Stream 2, który jak wskazują eksperci cytowani przez dziennik, ma cele polityczne i o ile jego beneficjentem są Niemcy, "to nie jest nią UE jako całość".

"Rosji jest na rękę, aby UE stała się od niej uzależniona energetycznie, gdyż chce ją osłabić" - podsumował cytowany przez dziennik Nicolas de Pedro, analityk brytyjskiego think thanku The Institute for Statecraft, przypominając wypowiedź szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, który stwierdził, iż nie uznaje Unii Europejskiej za "aktora politycznego".


PAP/dad

Niemiecki historyk o reperacjach: obliczyliśmy to dokładnie. 800 mld euro do zapłaty

12.10.2021 11:49
"Próba stworzenia kultury pamięci symbolicznej nie zastąpi materialnej podstawy pojednania" - mówi dr Karl Heinz Roth, w wywiadzie dla "Dziennika. Gazety Prawnej".

Doradca Merkel: Niemcy zadbały, by pozbawić Ukrainę szans na wstąpienie do UE i NATO

12.10.2021 12:34
Wieloletni doradca ds. polityki zagranicznej niemieckiej kanclerz ujawnia kulisty działań dyplomacji RFN. – Angela Merkel zawsze pamiętała o tym, co byłoby akceptowalne dla Rosji; zadbała, by Ukraina nie miała perspektyw na wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO – zdradził w wywiadzie dla „Der Spiegel” Christoph Heusgen, jeden z najbardziej wpływowych doradców rządzącej przez 16 lat Niemcami kanclerz.

Były szef Rady Konstytucyjnej: francuskie sądy najwyższe mają podobne stanowisko do polskiego TK

12.10.2021 12:54
Polski Trybunał Konstytucyjny właśnie orzekł, że niektóre artykuły Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z konstytucją Polski; jego rozumowanie jest klasyczne i budzące szacunek; we Francji sądy najwyższe mają podobne stanowisko – pisze były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej Jean-Eric Schoettl.