X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Obligacje skarbowe biją rekordy. Zainteresowanie największe w historii

17.01.2022 15:52
W 2021 r. Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje oszczędnościowe o wartości 43,3 mld zł. To najwyższa w historii sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych. Tylko w grudniu sprzedano obligacje warte prawie 3,5 mld zł.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock, hywards

Jak wyliczyło Ministerstwo Finansów, w grudniu najchętniej kupowanymi instrumentami były obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1,8 mld zł (co dało im 51-proc. udział w strukturze sprzedaży).

Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie (sprzedano papiery za blisko 1,14 mld zł, co daje im 33-proc. udział) i 10-letnie (ok. 346 mln zł, 10 proc. udziału w sprzedaży).

W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 2-letnie (132 mln zł, 4 proc.) oraz 3-letnie (43 mln zł, 1 proc.).

Znaczny wzrost zainteresowania obligacjami

Resort finansów poinformował, że na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ przeznaczono kwotę blisko 35 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+.

"W ostatnich latach odnotowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania naszymi obligacjami oszczędnościowymi, a w 2021 roku pobiliśmy kolejny rekord pod względem wielkości ich sprzedaży. Popyt na te instrumenty wyniósł w sumie 43,3 mld zł i był aż o 53 proc. wyższy niż w 2020 roku. O 1,2 mld zł wzrosła również średnia miesięczna wartość zakupu obligacji, która ukształtowała się na poziomie ok. 3,6 mld zł" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

- Różnorodność obligacji oszczędnościowych, które oferujemy, doceniana jest przez naszych klientów. Bezpieczne oszczędzanie pieniędzy to nie tylko znane i jasne reguły oraz przewidywalny zysk, ale również możliwość wycofania oszczędności w każdym momencie. Wszystkie te warunki spełniają obligacje Skarbu Państwa - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Największy udział miały obligacje 3-miesięczne

Jak podał resort finansów, w całym 2021 roku największy udział w sprzedaży miały obligacje 3-miesięczne.

"Na zakup tych instrumentów nabywcy przeznaczyli ponad 22,5 mld zł. W porównaniu z 2020 rokiem sprzedaliśmy ich o 113 proc. więcej. Są to obligacje o oprocentowaniu stałym, czyli z zyskiem znanym z góry. Przeznaczone są dla osób skłonnych angażować swój kapitał na bardzo krótki, 3-miesięczny okres" - podkreśliło Ministerstwo Finansów.

Jak wyliczył resort, kolejne pod względem popularności były obligacje 4-letnie, których oprocentowanie powiązane jest ze wskaźnikiem inflacji powiększonym o dodatkową marżę.

Następne pod względem sprzedaży były obligacje 2- i 10-letnie - oba rodzaje papierów miały 7-proc. udział w sprzedaży w roku 2021. Wartość sprzedanych obligacji 2-letnich wyniosła 3,05 mld zł, a 10-letnich - 3,04 mld zł.


PR24.pl/ PAP/ho

Polska stała się krajem pośredniczącym w handlu odzieżą między Azją a Europą Zachodnią

16.01.2022 10:44
W 2020 r. Polska stała się krajem pośredniczącym w handlu odzieżą między Azją a Europą Zachodnią. Wydaje się, że ten status udało się utrzymać również w roku 2021 – uważa ekspertka banku PKO BP Karolina Sędzimir.

Filipiny kupią 32 nowe śmigłowce Black Hawk z Mielca

16.01.2022 16:46
Filipiny kupują 32 nowe śmigłowce S-70i Black Hawk, które wyprodukują PZL Mielec, należące do koncernu Lockheed Martin. Dołączą one do 15 już posiadanych - z 16 zamówionych, gdyż jeden uległ katastrofie.