Redakcja Polska

W Polsce będą serwisowane walczące na Ukrainie Leopardy. Podpisano list intencyjny

21.04.2023 16:21
Podczas spotkania w Ramstein wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius podpisali list intencyjny w sprawie ustanowienia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2. Strony zgodziły co do finansowania takiego hubu, który kosztuje około 150-200 milionów euro rocznie. Centrum mógłby rozpocząć pracę pod koniec maja.
Boris Pistorius, Ołeksij Reznikow i Mariusz Błaszczak podczas podpisania listu intencyjnego ws. serwisu czołgów Leopard w Polsce
Boris Pistorius, Ołeksij Reznikow i Mariusz Błaszczak podczas podpisania listu intencyjnego ws. serwisu czołgów Leopard w PolsceŹródło: Twitter/MON

Zapytany o perspektywy przystąpienia Ukrainy do NATO minister obrony Niemiec Boris Pistorius przyznał, że wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, co do tego, że Kijów powinien zostać przyjęty do NATO, ale najpierw należy skoncentrować się na tym, co najpilniejsze, czyli na wspieraniu ukraińskich sił w walce.

Pistorius i szefowie resortów obrony Polski i Ukrainy, Mariusz Błaszczak i Ołeksij Reznikow, podpisali wcześniej w piątek list intencyjny dotyczący utworzenia centrum serwisowania Leopardów 2, o czym poinformowało polskie ministerstwo obrony.

Strony porozumienia uzgodniły, że będą współfinansować koszty funkcjonowania centrum, które rocznie będą wynosić około 150-200 mln euro - powiedział dziennikarzom Pistorius.

W spotkaniu w bazie NATO w Ramstein biorą udział ministrowie obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.

Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. Kijów otrzyma je w dwóch wersjach - 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów. 14 wozów w wersji 2A4 przekazała już ukraińskim siłom zbrojnym Polska.

W czerwcu ubiegłego roku niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall wraz z Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzył podobne centrum serwisowe w Janowie na Litwie. Naprawiane są tam pojazdy litewskich sił zbrojnych oraz wojsk państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich.


IAR/PAP/dad

Wkrótce ma rozpocząć się szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Abrams

21.04.2023 13:13
W najbliższych tygodniach Stany Zjednoczone rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i konserwacji czołgów Abrams - poinformowała w piątek agencja Associated Press, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA.

Niemiecki MON o wycofaniu systemu Patriot z Polski: decyzja do przedyskutowania z sojusznikami

21.04.2023 13:42
Decyzje dotyczące wyrzutni rakietowych Patriot, znajdujących się obecnie w Polsce i na Słowacji, zostaną w piątek przedyskutowane na forum grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy - oznajmił niemiecki resort obrony. Kilka godzin wcześniej ministerstwo informowało o planowanym wycofaniu tego uzbrojenia w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

TSUE obniżył karę dla Polski. Szynkowski vel Sęk: dialog z instytucjami UE przynosi wymierne rezultaty

21.04.2023 15:11
- Choć nasze stanowiska w niektórych elementach nadal się różnią, dialog z instytucjami europejskimi ma sens i przynosi wymierne rezultaty - powiedział w piątek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, komentując postanowienie TSUE o obniżeniu kar dla Polski.