Redakcja Polska

Podpisano umowy na kolejne odcinki Via Carpatia

07.09.2021 08:08
Firmy Budimex i Strabag zbudują dwa odcinki obwodnicy Bielska Podlaskiego, Bociek i Dziadkowic. Do 2025 roku powstanie 25-kilometrowy godzinek ekspresowej drogi S-19 Via Carpatia na odcinkach Haćki-Bielsk Podlaski i Boćki-Malewice. W uroczystym podpisaniu umów z wykonawcami brał udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Droga E30 w Białej Podlaskiej
Droga E30 w Białej PodlaskiejPAP/Wojtek Jargiło

Potwierdzając realizację Via Carpatii, szef resortu infrastruktury mówił, że jest ważne, iż "każdy z regionów Polski wreszcie może cieszyć się z tego poczucia pewności, że nie jest pominięty w decyzjach rządu, jeżeli chodzi o inwestycje drogowe".

Wybudowanie ekspresowej obwodnicy Bielska Podlaskiego pozwoli wyprowadzić ciężki ruch tranzytowy z miejskich ulic - mówi burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. Podkreśla, że przejeżdżające przez miasto obecnie TIR-y niszczą drogi i zanieczyszczają powietrze spalinami. Jarosław Borowski wskazał, że Bielsk potrzebuje też tej obwodnicy "dla lepszego skomunikowania z innymi częściami kraju".

Nowa droga budowana będzie także na terenie powiatu siemiatyckiego. To szansa na rozwój - zauważa starosta siemiatycki Marek Bobel. Jak mówił, "wreszcie Polska wschodnia - tereny wschodnie województwa podlaskiego będą mogły się normalnie rozwijać". Podkreślał, że "bez Via Carpatii rozwój jest utrudniony". Marek Bobel wyraził radość, że pierwsze kilometry drogi powstaną w powiecie siemiatyckim. - Cieszę się, że dwa duże odcinki w zasadzie wchodzą w fazę realizacji - mówił.

Odcinek Haćki-Bielsk Podlaski będzie miał 9 km długości i ominie Bielsk Podlaski od zachodu. Około 16 km długości będzie miał odcinek Boćki-Malewice, który odciąży z ciężkiego ruchu tranzytowego miejscowości Boćki i Dziadkowice. Zgodnie z harmonogramem oba odcinki Via Carpatii będą gotowe do wiosny 2025 roku. Łączny koszt inwestycji wynosi prawie 670 milionów złotych.


IAR/dad

190 lat temu podczas Powstania Listopadowego rozpoczęły się walki o Redutę Ordona

06.09.2021 13:30
Rozpoczęte 6 września 1831 r. dwudniowe starcia polskich powstańców z przeważającymi siłami rosyjskimi zakończyły się kapitulacją obrońców. Polscy żołnierze nie widząc szans na zwycięstwo, wysadzili obiekt.

Kremlowskie trolle biorą na celownik strony mediów, w tym polskich

06.09.2021 16:33
Z analizy, opublikowanej przez badaczy z uniwersytetu w Cardfiff, wynika, że kremlowskie trolle internetowe biorą na celownik strony mediów na całym świecie, w tym polskich. Publikują na masową skalę komentarze, a potem na podstawie tych wpisów powstają teksty sugerujące, że czytelnicy we Francji, USA, czy też w Polsce popierają linię Moskwy.