Redakcja Polska

Kremlowskie trolle biorą na celownik strony mediów, w tym polskich

06.09.2021 16:33
Z analizy, opublikowanej przez badaczy z uniwersytetu w Cardfiff, wynika, że kremlowskie trolle internetowe biorą na celownik strony mediów na całym świecie, w tym polskich. Publikują na masową skalę komentarze, a potem na podstawie tych wpisów powstają teksty sugerujące, że czytelnicy we Francji, USA, czy też w Polsce popierają linię Moskwy.
Audio
  • Raport brytyjskich badaczy: kremlowskie trolle biorą na celownik strony mediów, w tym polskich. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Shutterstock/Portrait Image Asia

- To zorganizowana akcja. Jak linia produkcyjna propagandy - mówi autor analizy, profesor Martin Innes. Na celowniku trolli znalazły się między innymi "New York Times", "Daily Mail", "Fox News", "Washington Post", "Le Figaro", "Der Spiegel", "Dagens Nyheter" czy japońska wersja Yahoo News. Ale artykuły powstały także na na podstawie komentarzy pod tekstami Interii, Wirtualnej Polski, Wpolityce.pl i Defence24.

Sprecyzowany mechanizm ataku

Opisany przez analityków z Crime & Research Institute mechanizm składa się z trzech etapów. Etap pierwszy to zalew komentarzy pod wybranym tekstem. Według raportu są one bardzo prowokacyjne, często stosowane są też manipulacje sprawiające, że wpisy są bardziej widoczne. W drugim etapie na podstawie tych komentarzy powstają w Rosji artykuły. - Mają takie nagłówki, jak "Czytelnicy Fox News uważają, że Rosjanie nie boją się nikogo", albo "Brytyjczycy uważają, że nie ma sensu bronić Ukrainy - mówi Polskiemu Radiu profesor Innes.

Teksty te kierowane są do Rosjan, ale także do mówiących po rosyjsku ludzi zamieszkujących inne kraje środkowej i wschodniej Europy. "Zauważyliśmy, że szczególnie częste jest to w przypadku Bułgarii" - czytamy w raporcie.

Ofensywa w mediach społecznościowych

Wreszcie etap trzeci: ofensywa mediach społecznościowych, dzięki której teksty te wędrują w świat. Częste motywy wśród komentarzy to: zmierzch Zachodu, słabość i nieudolność Unii Europejskiej, NATO i Stanów Zjednoczonych. A gdy w kwietniu Rosjanie zbierali siły w okolicy Krymu - trolle się mobilizowały i uderzały w tony antyukraińskie.

Rozmówca Polskiego Radia mówi, że skala zjawiska jest tak ogromna, iż badacze nie zdołali jeszcze opisać tej maszynerii w całości. - To pierwszy krok - podkreśla profesor Innes i dodaje, że o ile ostatnimi czasy eksperci próbują postawić tamę dezinformacji płynącej bezpośrednio przez Twittera czy Facebooka, to opisana w raporcie ścieżka wciąż jest otwarta szeroko.


IAR/dad

Trwa napór na Polską granicę. Ponad 450 prób przekroczenia granicy w okresie stanu wyjątkowego

06.09.2021 13:14
Trwa cały czas napór na naszą granicę. Minionej doby 152 osoby usiłowały przekroczyć granicę. W okresie wprowadzenia stanu wyjątkowego mieliśmy do czynienia z 457 próbami nielegalnego przekroczenia granicy - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Polskie służby szacują, że na Białorusi jest 10 tysięcy migrantów

06.09.2021 14:49
Polskie służby szacują, że na Białorusi znajduje sie 10 tysięcy osób z państw trzecich, próbujących dostać się na obszar Unii Europejskiej. Tylko w niedzielę udaremniono ponad 151 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Nasze kraje strategicznymi partnerami - zapewniają szefowie dyplomacji Polski i Litwy

06.09.2021 15:58
Litwa i Polska są obecnie strategicznymi partnerami na poziomie bilateralnym, regionalnym i euroatlantyckim. Pragniemy wspólnie bronić wartości i bezpieczeństwa UE - czytamy we wspólnym oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy z okazji 30. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych.