Redakcja Polska

Swiatłana Cichanouska kandydatką polskich posłów do PE do nagrody Sacharowa

10.09.2020 14:43
Swiatłana Cichanouska, reprezentująca białoruskie społeczeństwo jest kandydatką wszystkich polskich europosłów do nagrody imienia Sacharowa. Nagroda jest przyznawana każdego roku przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację.
Audio
  • O wspólnych ustaleniach, ponad podziałami, polskich delegacji z grup: chadeków, socjalistów i konserwatystów - poinformował Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej (IAR)
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana CichanouskaPAP/Radek Pietruszka

O wspólnych ustaleniach, ponad podziałami, polskich delegacji z grup: chadeków, socjalistów i konserwatystów poinformował Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Chcemy, aby tę nagrodę przyznać społeczeństwu białoruskiemu, które dziś reprezentuje Swiatłana Cichanouska jako lider demokratycznej opozycji. Wyślemy list do wszystkich frakcji w Parlamencie Europejskim, aby można było osiągnąć jednomyślność, by po prostu była to silna nagroda przekazana białoruskiemu społeczeństwu - powiedział Andrzej Halicki.

Europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że Polacy chcą uhonorować białoruskie społeczeństwo, które buntuje się przeciwko reżimowi i protestuje przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich 9 sierpnia. - Cały proces rozpoczął się od wyborów prezydenckich. Pani Swiatłana Cichanouska dotąd nie była przecież politykiem, nie uczestniczyła w życiu politycznym Białorusi. Dzisiaj społeczeństwo się obudziło, a uosobieniem tego społeczeństwa staje się Swiatłana Cichanouska - tłumaczył Kosma Złotowski.

Termin na proponowanie kandydatów upływa w przyszły czwartek. Zgodnie z procedurami listę opiniuje komisja spraw zagranicznych Europarlamentu, a następnie wybiera trzy kandydatury, następnie przewodniczący wszystkich grup politycznych podejmują ostateczne decyzje, które są odzwierciedleniem ustaleń wewnątrz Europarlamentu. Nagroda wręczana jest na grudniowej sesji plenarnej.


IAR/dad

Wiceszef MSZ: polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku dni

10.09.2020 10:45
Polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku najbliższych dni - zapewnił w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dodał, że zostanie ona poddana pod dyskusję partnerom europejskim.

Mateusz Morawiecki: kontynuacja prac nad Nord Streamem 2 to błąd ogromnego kalibru

10.09.2020 10:04
Do naszego wspólnego interesu należy to, aby przerwać Nord Stream 2 tak, by był to sygnał dla Rosji, aby nie niszczyła suwerenności Białorusi – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że kontynuacja prac Niemiec i Rosji nad gazociągiem północnym to błąd ogromnego kalibru.

Zmarła Kazimiera Mika - bohaterka zdjęcia, które zostało symbolem niemieckich zbrodni

10.09.2020 11:50
28 sierpnia zmarła Kazimiera Mika, bohaterka słynnego zdjęcia Juliena Bryana z września 1939 r. – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Amerykański dziennikarz uwiecznił tragiczny moment – płacz nad ciałem martwej siostry zastrzelonej przez niemieckiego lotnika podczas oblężenia Warszawy.