Redakcja Polska

Na prośbę organizacji kościelnych polskie wojsko wysłało do Libanu pomoc humanitarną

10.09.2020 15:11
Wojsko zostało poproszone przez organizacje kościelne: Caritas i stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, by dostarczyć pomoc humanitarną do Libanu; w czwartek zorganizowano taki lot po raz trzeci - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział IAR, że to trzeci taki transport do tego kraju, w który zaangażowało się polskie wojsko
Hercules z pomocą dla Bejrutu
Hercules z pomocą dla BejrutuTwitter/Ministerstwo Obrony Narodowej @MON_GOV_PL

W czwartek z Warszawy do Bejrutu wyleciał wojskowy samolot Hercules C-130, na pokładzie którego znalazły się środki ochrony osobistej i żywność przekazane przez Caritas - poinformował resort obrony.

Szef MON w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że jest to już trzeci transport z pomocą dla Libanu, który został zorganizowany we współpracy z Caritasem i stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dodał, że wysyłane środki ochrony osobistej są przeznaczone dla lekarzy i pracowników służby zdrowia pracujących w Libanie.

Przypomniał też, że Polska uczestniczy w Libanie w misji ONZ, której zadaniem jest utrzymanie w tym kraju pokoju. - Polscy żołnierze też są gotowi do świadczenia pomocy w Libanie, ale pomoc, którą teraz wysłaliśmy, jest dystrybuowana przez Kościół. Wojsko Polskie zostało poproszone, żeby dostarczyć pomoc do Libanu i po raz trzeci ta pomoc została dostarczona - powiedział Błaszczak.

4 sierpnia doszło do eksplozji w bejruckim porcie. Wybuchło 2750 ton saletry amonowej, która mimo wielu ostrzeżeń przez sześć lat była składowana w portowym magazynie. Zginęły co najmniej 172 osoby, a ponad 6 tys. zostało rannych.

Niszczycielski wybuch pogorszył i tak skomplikowaną sytuację społeczno-gospodarczą w Libanie. Eksplozja zniszczyła zapasy zboża i całą infrastrukturę w głównym porcie kraju, przez który przechodzi większość sprowadzanych dóbr. Około 300 tys. osób zostało bez dachu nad głową.


PAP/IAR/dad

Wiceszef MSZ: polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku dni

10.09.2020 10:45
Polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku najbliższych dni - zapewnił w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dodał, że zostanie ona poddana pod dyskusję partnerom europejskim.

Zmarła Kazimiera Mika - bohaterka zdjęcia, które zostało symbolem niemieckich zbrodni

10.09.2020 11:50
28 sierpnia zmarła Kazimiera Mika, bohaterka słynnego zdjęcia Juliena Bryana z września 1939 r. – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Amerykański dziennikarz uwiecznił tragiczny moment – płacz nad ciałem martwej siostry zastrzelonej przez niemieckiego lotnika podczas oblężenia Warszawy.

Swiatłana Cichanouska kandydatką polskich posłów do PE do nagrody Sacharowa

10.09.2020 14:43
Swiatłana Cichanouska, reprezentująca białoruskie społeczeństwo jest kandydatką wszystkich polskich europosłów do nagrody imienia Sacharowa. Nagroda jest przyznawana każdego roku przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację.