Redakcja Polska

Polsko-słowacki projekt badawczy pomoże w walce z pandemią COVID-19

02.02.2021 14:20
Instytut Łukasiewicz – PORT wraz z prestiżowymi ośrodkami naukowymi ze Słowacji będzie poszukiwał narzędzi do monitorowania i zmniejszania ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Na ten cel przeznaczono ponad 2 mln euro ze słowackich funduszy unijnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneLucky Business/shutterstock.com

Projekt naukowo–badawczy będzie realizowany w ramach współpracy międzynarodowej. W konsorcjum uczestniczą Słowacki Uniwersytet Techniczny – najstarsza i największa uczelnia techniczna na Słowacji, wnioskodawca projektu, w roli partnerów: Uniwersytet Komeńskiego oraz – zaproszony do współpracy po stronie polskiej, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz, Instytut Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia - poinformowali przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz w komunikacie prasowym.

Naukowcy chcą stworzyć prototypowy system umożliwiający identyfikację interakcji społecznych i – co z tym się wiąże – monitorowania sposobu rozprzestrzeniania wirusa SARS-CoV-2. Skupią się zwłaszcza na miejscach o podniesionym ryzyku, w tym m.in. na firmach, szpitalach, szkołach, ale i imprezach masowych.

Opracowywany system będzie wykorzystywał lokalizację użytkowników, zachowując ich pełną anonimowość - informują współtwórcy projektu. Na podstawie modeli matematycznych pomoże to określić populacyjne ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Użytkownicy – za pomocą specjalnego urządzenia lub aplikacji – będą informowani o potencjalnym ryzyku kontaktu z osobą zakażoną.

Instytut Łukasiewicz – PORT, jako partner projektu, będzie odpowiadał za działania związane z testowaniem grup pilotażowych i wsparcie modelowania z wykorzystaniem zaawansowanego zaplecza diagnostyczno-laboratoryjnego, w tym nowopowstającego laboratorium BSL-3.

Łączny budżet projektu pn. "Badania i rozwój systemu telemedycyny monitorującego rozprzestrzenianie się COVID-19 oraz opracowanie narzędzi analitycznych zmniejszających ryzyko infekcji" to ponad 2 mln euro przekazane z unijnego Programu Operacyjnego Zintegrowana Infrastruktura wdrażanego przez słowackie Ministerstwo Nauki, Badań, Rozwoju i Sportu.


PAP/dad

Ministrowie zapewniają: karabinek Grot jest bezpieczny i niezawodny. Będzie pozew

01.02.2021 15:33
Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas i wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapewniali dziś, że wszystkie wady karabinka Grot zostały usunięte we wstępnej fazie produkcji. Teraz jest bezpieczny i niezawodny. Podkreślali, że informacje, że broń stanowi zagrożenie dla żołnierzy są nieprawdziwe.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken deklaruje wsparcie Ukrainy

02.02.2021 07:56
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zadeklarował jednoznaczne poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. W rozmowie telefonicznej z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą Blinken zapowiedział dalsze wsparcie ekonomiczne i militarne dla Kijowa.

Nowa administracja w USA chce rozmów z Niemcami o Nord Stream 2

02.02.2021 09:11
Administracja nowo wybranego prezydenta Stanów Zjednoczonych ma być gotowa do negocjacji z Niemcami w sprawie przyszłości gazociągu Nord Stream 2. Według dziennika "Handelsblatt", Berlin póki co miał wyrazić gotowość do ustępstw w kwestii realizowanej inwestycji.