X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rocznica katastrofy TU-154M. W Smoleńsku i Katyniu zapłoną znicze, odbędzie się msza polowa

09.04.2021 14:44
Z udziałem polskich dyplomatów, duchowieństwa i Polonii odbędą się w sobotę w Smoleńsku uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu odprawiona zostanie msza polowa.
Audio
  • Rosja łamie międzynarodowe prawo przetrzymując wrak polskiego samolotu - oświadczył ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski. W przeddzień 11 rocznicy katastrofy smoleńskiej dyplomata w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że władze Rosji nie dotrzymały także obietnicy wzniesienia pomnika w hołdzie ofiarom tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.
Lech i Maria Kaczyńscy
Lech i Maria KaczyńscyKancelaria Premiera/https://www.flickr.com/photos/premierrp/

Uroczystości rozpoczną się w sobotę rano na miejscu katastrofy przy lotnisku Smoleńsk Północny. Delegacja kierowana przez ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego złoży wieńce i zapali znicze pod krzyżem i przy symbolicznej brzozie w miejscu katastrofy. Odmówiona zostanie modlitwa w intencji ofiar tragedii z 10 kwietnia 2020 roku. W ceremonii wezmą udział polscy dyplomaci pracujący w Moskwie, w tym przedstawiciele ataszatu obrony, Policji i Straży Granicznej, dyplomaci działającej w Smoleńsku agencji konsularnej RP oraz polscy duchowni z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Smoleńsku.

Uroczystości w Lesie Katyńskim

W Lesie Katyńskim uroczystości odbędą się na terenie Zespołu Memorialnego. Rozpocznie je złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem prawosławnym i modlitwa w intencji ofiar. Następnie w rosyjskiej części Zespołu Memorialnego, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji politycznych okresu stalinowskiego, ambasador RP złoży wieniec pod pomnikiem ofiar represji.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym uroczystości rozpocznie uderzenie w dzwon, który znajduje się w części ołtarzowej, w wykopie poniżej poziomu gruntu. Wychodzący stamtąd dźwięk dzwonu symbolizuje prawdę dobywającą się nawet spod ziemi. Po złożeniu wieńców przez delegację ambasady RP w Moskwie rozpocznie się polowa msza święta.

Część ołtarzowa, gdzie odprawiona będzie msza, znajduje się w centrum Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Tworzy ją żeliwna płyta z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej, stojący przed nią stół ofiarny i krzyż widoczny w prześwicie płyty.

Prawosławna modlitwa

Po mszy polowej odmówiona zostanie także prawosławna modlitwa za zmarłych. Uroczystość zakończy zapalenie zniczy na mogiłach Polskiego Cmentarza Wojennego i złożenie kwiatów przy ścianie pamięci.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim.

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu zajmuje obszar 1,4 ha. Spoczywa na nim 4421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego - jeńców obozu NKWD w Kozielsku. Nekropolię tworzy sześć dużych grobów zbiorowych i dwie mogiły generałów. Groby są usytuowane po dwóch stronach alei, wiodącej do zespołu ołtarzowego z podziemnym dzwonem. Wokół cmentarza biegnie aleja, wzdłuż której umieszczono tabliczki z nazwiskami zamordowanych.


IAR/PAP/dad

Bix Aliu: podzielamy stanowisko Polski ws. działań Rosji na Ukrainie, Nord Stream 2 i postępowania Łukaszenki

09.04.2021 08:31
Podzielamy stanowisko Polski w sprawie działań Rosji na Ukrainie i Nord Stream 2, a także w kwestii postępowania reżimu Łukaszenki wobec obywateli Białorusi oraz mniejszości polskiej - oświadczył w czwartek chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

Media: Kijów i Moskwa mówią o możliwym konflikcie na pełną skalę w Donbasie, na miejscu wygląda to spokojniej

09.04.2021 12:04
Podczas gdy Kijów i Moskwa mówią o możliwości wybuchu konfliktu zbrojnego w Donbasie na pełną skalę, na miejscu wygląda to spokojniej - pisze portal telewizji Hromadske. Mieszkańcy śledzą wiadomości ze zdziwieniem, ludzie nie robią zapasów.

Białoruś: apel o pisanie listów do aresztowanych liderów polskiej mniejszości

09.04.2021 13:33
Portal internetowy Związku Polaków na Białorusi "znadniemna.pl" zaapelował o wysyłanie kartek i listów do przetrzymywanych w aresztach działaczy polskiej mniejszości narodowej. Autorzy apelu przypominają , że teraz jest dobry moment, aby wysłać kartkę urodzinową do członka Zarządu Głównego Związku Polaków i dziennikarza Andrzeja Poczobuta, który 16 kwietnia będzie obchodził w areszcie w Mińsku swoje 48.urodziny.