Redakcja Polska

W Moskwie zatrzymano białoruskiego prawnika z USA. Trafił do aresztu KGB w Mińsku

14.04.2021 12:26
Białorusin Juraś Ziankowicz, mieszkający na stałe w USA i pracujący tam jako adwokat, został zatrzymany podczas pobytu w Moskwie, a następnie przewieziony do aresztu KGB w Mińsku – poinformowała niezależna „Nasza Niwa”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnetwitter.com/Lithuania MFA

Powołując się na żonę Ziankowicza, „Nasza Niwa” podaje w środę, że Ziankowicza zatrzymały służby specjalne w hotelu w Moskwie. Następnie trafił on do aresztu Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) w Mińsku.

Funkcjonariusze w cywilu podczas zatrzymania, do którego doszło 11 kwietnia, mieli powiedzieć, że zatrzymują „podejrzanego o terroryzm”.

Juraś Ziankowicz od 2007 roku mieszka w USA, gdzie pracuje jako adwokat. Przed wyjazdem z Białorusi był aktywistą białoruskiej opozycji. W Moskwie był w podróży służbowej.

We wtorek KGB potwierdziło zatrzymanie białoruskiego politologa Alaksandra Fiaduty „w związku z podejrzeniem o popełnienie przestępstwa”. Dzień wcześniej jego krewni podali, że zaginął on w Moskwie. Nie wiadomo, czy zatrzymano go w rosyjskiej stolicy czy na terytorium Białorusi.

KGB podało, że w związku z tą samą sprawą, co Fiaduta, został zatrzymany lider opozycyjnego Białoruskiego Frontu Ludowego (BNF) Ryhor Kastusiou.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Rosja Białoruś KGB

Rosyjscy historycy niezależni pamiętają o zbrodni katyńskiej

13.04.2021 12:24
Rosyjscy historycy niezależni pamiętają o zbrodni katyńskiej i poszukują dokumentów, które pomogą w ustaleniu wszystkich okoliczności tej tragedii. Stowarzyszenie "Memoriał" wydało dotychczas dwie księgi pamięci poświęcone polskim oficerom pochowanym na cmentarzach w Katyniu i Miednoje. Jak dowiedziało się Polskie Radio, trwają prace nad trzecią księgą, która będzie poświęcona więźniom obozu w Starobielsku, których zamordowano w Charkowie.

Rosja będzie wykorzystywać działania bojowe, by wpływać na Ukrainę. Ekspert nie ma wątpliwości

14.04.2021 11:43
Moskwa będzie wykorzystywać działania bojowe, by wpływać na wewnętrzną politykę na Ukrainie - uważa Jurij Butusow, redaktor naczelny ukraińskiego portalu Censor.net. Według niego Rosja demonstruje, że jest gotowa do zastosowania siły i że nie zamierza opuszczać Donbasu.

Kolejne straty ukraińskiej armii w Donbasie

14.04.2021 09:44
Ostatniej doby w Donbasie w wyniku ostrzału sił prorosyjskich zginął ukraiński żołnierz. Ukraińskie władze alarmują o eskalacji napięcia przez Rosję. Oprócz ataków w Donbasie Federacja Rosyjska koncentruje siły militarne u granic z Ukrainą.