Redakcja Polska

Na Litwie wracają do funkcjonowania restauracje i kawiarnie

22.04.2021 07:51
Na Litwie od czwartku kolejne poluzowanie ograniczeń. Funkcjonowanie wznowią restauracje i kawiarnie, ale tylko pod pewnymi warunkami.
Audio
  • Na Litwie od dziś czynne będą restauracje i kawiarnie. Materiał Kamila Zalewskiego
Klienci przy kawiarnianym stoliku
Klienci przy kawiarnianym stolikuPAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Lokale gastronomiczne mogą od czwartku świadczyć usługi dla klientów na zewnątrz w ramach tzw. ogródków kawiarnianych. Przy jednym stoliku będą mogły siedzieć tylko dwie osoby, chyba że są to członkowie jednego gospodarstwa domowego. Stoliki muszą być oddalone od siebie przynajmniej o dwa metry. Zabroniona będzie samoobsługa i używanie przedmiotów wielokrotnego użytku, których nie da się wyczyścić czy zdezynfekować.

Władze Wilna już zapowiedziały, że w związku z tym, iż z usług kawiarni i restauracji będzie można korzystać tylko na zewnątrz, ograniczony zostanie ruch samochodów m.in. na Starym Mieście. Litewska stolica, podobnie jak przed rokiem, ponownie chce zmienić się w jedną z największych kawiarni na świeżym powietrzu.

Od początku tygodnia na Litwie otwarte są sklepy w dużych centrach handlowych oraz kina i teatry. Pod koniec miesiąca funkcjonowanie wznowią też kluby sportowe i baseny.

Litewski rząd łagodzi ograniczenia, mimo że od kilkunastu dni notowany jest wzrost zakażeń koronawirusem. Wczoraj patogen został stwierdzony u 1113 osób. W ciągu ostatnich 14 dni liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców wynosi prawie 517.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: koronawirus Litwa COVID-19

76. rocznica zdobycia Bolonii przez Polaków i Brytyjczyków

21.04.2021 15:52
W Bolonii uczczono pamięć polskich i brytyjskich żołnierzy. 21 kwietnia mija 76 rocznica zdobycia miasta. W uroczystościach wzięła udział między innymi córka dowódcy II Korpusu Polskiego ambasador Anna Maria Anders.

Polskie F-16 uczestniczyły w przechwyceniu rosyjskich samolotów

21.04.2021 16:06
Polskie F-16 uczestniczyły w przechwyceniu rosyjskich samolotów wojskowych nad Morzem Bałtyckim. Poinformowała o tym kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego.