Redakcja Polska

76. rocznica zdobycia Bolonii przez Polaków i Brytyjczyków

21.04.2021 15:52
W Bolonii uczczono pamięć polskich i brytyjskich żołnierzy. 21 kwietnia mija 76 rocznica zdobycia miasta. W uroczystościach wzięła udział między innymi córka dowódcy II Korpusu Polskiego ambasador Anna Maria Anders.
Audio
  • 76 lat temu oddziały 2. Korpusu Polskiego zajęły Bolonię [POSŁUCHAJ]
Uroczystości w Bolonii
Uroczystości w BoloniiŹródło: Twitter

Ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech złożyła wieniec przed bramą Porta Maggiore, którą do miasta jako pierwsi wkroczyli żołnierze 9. Batalionu Strzelców Karpackich. Upamiętnia to tablica zawieszona nad bramą. Następnie złożono kwiaty na cmentarzu wojennym San Lazzaro, gdzie pochowanych jest ponad 1400 polskich żołnierzy.

W parku imienia generała Władysława Andersa, córka dowódcy II Korpusu Polskiego złożyła wieniec przed jego pomnikiem, zaprojektowanym przez Igora Mitoraja.


Na zakończenie uroczystości ambasador Anna Maria Anders spotkała się z arcybiskupem Bolonii kardynałem Matteo Zuppim. W ubiegłym roku, gdy Włochy znalazły się w całkowitym lockdownie, hierarcha samotnie odprawił mszę świętą na polskim cmentarzu wojskowym.

IAR/dad

Co najmniej sześciu agentów GRU mogło brać udział w ataku na czeski skład amunicji

21.04.2021 12:57
Eksplozja składu amunicji w Czechach w 2014 roku była najwyraźniej wynikiem skomplikowanej operacji rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Z badań portalu Spiegel oraz platform śledczych Bellingcat i Insider wynika, że w planowaniu i przeprowadzeniu ataku brało udział co najmniej sześciu agentów GRU.

Na Litwie wykryto nieznaną mutację koronawirusa

21.04.2021 14:47
Na Litwie wykryto nową, nieznaną wcześniej mutację koronawirusa. Stwierdzono ją na razie tylko w jednym regionie kraju.

MON podpisał sześć umów z samorządami na budowę strzelnic

21.04.2021 15:42
Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej podpisało sześć umów z samorządami na budowę strzelnic. Resort dofinansuje budowę 100-metrowych obiektów w powiatach: grajewskim, siemiatyckim, myszkowskim i sokólskim oraz w powiatach Domaniów i Kamieniec Ząbkowicki.