Redakcja Polska

21. Dzień Papieski. Kardynał Nycz: św. Jan Paweł II mówiłby dziś o lękach współczesnego świata

10.10.2021 07:00
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, powiedział, że Dzień Papieski ma przypomnieć osobę i nauczanie świętego Jana Pawła II, a równocześnie pomóc zrobić coś dobrego.
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz NyczPAP/Piotr Nowak

W przesłaniu, wyemitowanym w przeddzień 21. Dnia Papieskiego w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kardynał Nycz przypomniał, że w niedzielę będą zbierane ofiary na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jest to budowanie żywego pomnika papieżowi - powiedział metropolita warszawski.

"Zmienił bardzo wiele"

Kardynał Nycz podkreślił, że pontyfikat Jana Pawła II przyniósł duże zmiany w Kościele i w świecie. "Ten papież nie tylko w Polsce coś ruszył i coś zmienił, a zmienił bardzo wiele, ale zmienił w Europie środkowo-wschodniej, zmienił w świecie". - On wyszedł z Kościołem powszechnym w świat. Czy dzisiaj wolno o tym zapomnieć? Czy wolno ten pontyfikat nie tyle przemilczeć, ile mało o nim mówić? Nie, nie wolno - powiedział kardynał Nycz. Podkreślił, że Dzień Papieski ma przybliżyć świętego Jana Pawła II w różnych aspektach jego posłannictwa: jako człowieka wiary, Kościoła i kultury.

Metropolita warszawski powiedział, że Dzień Papieski będzie obchodzony w całej Polsce. We wszystkich parafiach zostanie odczytany list pasterski Episkopatu, przypominający świętego Jana Pawła II. Odbędą się większe lub mniejsze uroczystości, a przede wszystkim zbiórka na rzecz studentów i uczniów szkół średnich - stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Kardynał Nycz przypomniał słowa "Nie lękajcie się", wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas inauguracji pontyfikatu.

Kardynał dodał, że dzisiaj papież mówiłby o lękach współczesnego świata. - Lęk pandemii, lęk o uchodźców i z powodu uchodźców. Na tym lęku bardzo często ludzie rozmaitych opcji, tak czy inaczej, rozgrywają swoje własne interesy. Pewnie papież o tym by wspominał i mówił - powiedział metropolita warszawski.

Dodał, że Jan Paweł II wzywał też do otwarcia się na Chrystusa, który jest źródłem wolności. To "Nie lękajcie się" było wielkim wołaniem o nadzieję złożoną w Bogu. Myślę, że tak powinniśmy podejść do naszych współczesnych lęków, żebyśmy źródło nadziei znajdowali w Jezusie, który jest przyjacielem człowieka - zakończył kardynał Kazimierz Nycz.

IAR/ho

"Być patriotą na emigracji" to hasło kolejnego Kongresu Młodzieży Polonijnej

07.10.2021 10:08
Kongresy Młodzieży Polonijnej w formie online odbywają się co dwa miesiące – powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Najbliższy Kongres, 16 października, podobnie jak poprzednie odbędzie się w duchu i tematyce miłości – tym razem do ojczyzny, a jego hasło to "Być patriotą" – dodał.

W Nowosybirsku przygotowania do 30. rocznicy odbudowy struktur Kościoła Katolickiego

09.10.2021 10:53
W Nowosybirsku rozpoczynają się uroczystości związane z 30. rocznicą odbudowy struktur Kościoła Katolickiego w Rosji. W 1991 roku święty Jan Paweł II, jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego, podpisał dekret o ustanowieniu administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.