Redakcja Polska

Tajemniczy most na Prypeci tuż przy granicy z Ukrainą. Nowe alarmujące zdjęcia satelitarne

17.02.2022 13:02
Firma Maxar przedstawiła zdjęcia satelitarne mostu na Prypeci, który znajduje się po białoruskiej stronie zaledwie sześć kilometrów od granicy z Ukrainą. Eksperci alarmują, że ta konstrukcja może mieć kluczowe znaczenie w kontekście ewentualnej rosyjskiej inwazji.
Nowy tajemniczy most na Prypeci uwieczniony na zdjęciach satelitarnych
Nowy tajemniczy most na Prypeci uwieczniony na zdjęciach satelitarnychPAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Rosja zgromadziła już wokół granic Ukrainy 150 tys. żołnierzy - przekazał w środę prezydent USA Joe Biden. W czwartek przedstawiciele Białego Domu informowali, że nad granice ściągane są kolejne tysiące żołnierzy.

Amerykanie ostrzegają również, że Rosja może w każdej chwili wykorzystać dowolny pretekst, by wznowić inwazję przeciwko Ukrainie, zwłaszcza że - ich zdaniem - w ostatnich dniach narracja o rzekomych zagrożeniach i zbrodniach przeciwko ludności w Donbasie nasiliła się.

Most na Prypeci. Nowe zdjęcia

Nie są to jednak jedyne niepokojące doniesienia. Firma Maxar opublikowała bowiem zdjęcia satelitarne, które pokazują nowy most pontonowy na Prypeci. CNN podaje, że instalacja została uwieczniona po raz pierwszy we wtorek, co - jak czytamy - może udowadniać, iż Rosja nie dąży do deeskalacji, tylko nadal rozwija swoją militarną infrastrukturę. Instalacja znajduje się zaledwie sześć kilometrów od ukraińskiej granicy.

Oprócz mostu inne zdjęcia ukazują także opancerzone pojazdy oraz sprzęt wojskowy na stacji kolejowej i poligonie w Brześciu. Ponadto informują o sprzęcie w bazie lotniczej Zyabrovka na Białorusi. Po porównaniu wcześniejszych kadrów widać, że pojawiły się tam m.in. nowe śmigłowce szturmowe - zauważa CNN.

Amerykańska stacja w artykule powołuje się też na swoich informatorów w zachodnich służbach, którzy potwierdzili, że nowopowstały most jest bacznie obserwowany, gdyż może mieć kluczowe znaczenie przy ewentualnej inwazji. - Rosjanie nadal budują również szpitale polowe i wszelkiego rodzaju infrastrukturę wsparcia - przekazał CNN jeden z rozmówców.


CNN/PR24/dad

Kreml wycofuje wojska? "Dane wywiadowcze nie wskazują jednoznacznie na to, co mówi Rosja"

17.02.2022 10:29
Dane wywiadowcze nie wskazują jednoznacznie na to, co mówi Rosja, że wycofuje swoje wojska z granicy z Ukrainą, możemy mówić o jakiś przebazowaniach, ale to jest tylko wymiana żołnierzy - powiedział w czwartek wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

"Niech żyje wolna Ukraina!" - Gruzini nagrali wideo wspierające Ukraińców

17.02.2022 11:53
Gruzini solidaryzują się z Ukrainą, która stoi w obliczu wojny. Piosenkarze, aktorzy, sportowcy, politycy, działacze społeczni, koszykarze, reżyserzy, scenarzyści, nauczyciele i prezydenci, ale i zwykli ludzie napisali apele w geście wsparcia Ukraińców.

Stanisław Żaryn nie ma wątpliwości: operacja hybrydowa przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie będzie kontynuowana

17.02.2022 12:54
Operacja hybrydowa przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie trwa i będzie kontynuowana – ocenił w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że na Białorusi wciąż przebywają obcokrajowcy zainteresowani przedarciem się na teren Unii Europejskiej.