Redakcja Polska

ABW zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz Rosji

23.03.2022 10:05
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu Służb Wywiadowczych Rosji. Pracując w warszawskim urzędzie miał przekazywać Rosji cenne operacyjnie dane. Sąd aresztował go na trzy miesiące.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ABW.gov

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę, że mężczyzna pracował w jednym z warszawskich urzędów, gdzie kopiował dane i przekazywał je Rosjanom z cywilnego wywiadu zagranicznego Służb Wywiadowczych Federacji Rosyjskiej. Do zatrzymania doszło w Warszawie w czwartek 17 marca - podał.

- Funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Obecnie jest on poddawany analizom - powiedział Stanisław Żaryn.

Poinformował, że zatrzymany pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Mężczyzna posiadał dostęp do zbiorów Archiwum USC oraz do zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m. st. Warszawy - wyjaśnił.

Jego działalność zagrożeniem dla bezpieczeństwa

- Z uwagi na charakter dokumentacji gromadzonej we wskazanych jednostkach, działalność podejrzanego stanowiła zagrożenie dla wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Polski - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Żaryn zaznaczył, że sprawa rozwija się.

Nadzorujący śledztwo ABW mazowiecki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie postawił mu zarzut szpiegostwa - prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu oraz zarzut przestępstwa urzędniczego - przekroczenia uprawnień.

Za takie czyny grozi kara do 15 lat więzienia. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego przez ABW mężczyzny.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: ABW Rosja szpieg

Mieszkanka Odessy: w piwnicy mamy jedzenie, ale też młot pneumatyczny, aby wydostać się spod gruzów

22.03.2022 16:47
Po rozpoczęciu ostrzału zbiegliśmy do piwnicy, naszego schronu. Na wypadek zniszczenia domu i konieczności wydostania się spod gruzów trzymamy tam młot pneumatyczny - mówi PAP 18-letnia Tanja, mieszkanka Odessy. W poniedziałek w godzinach porannych rosyjska marynarka wojenna ostrzelała osiedla mieszkaniowe położonego nad Morzem Czarnym miasta.

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę amerykańskie firmy będą przenosić się z Rosji do Polski

23.03.2022 10:01
Stany Zjednoczone są świadome tego, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę część amerykańskich firm z siedzibą w Rosji będzie przenosiło się do Polski - przyznał przekazał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Jak dodał, trzeba będzie w naszym kraju m.in. zapewnić im odpowiednią infrastrukturę. 

Ambasador Ukrainy w Niemczech krytykuje Berlin za brak odpowiedzi na prośbę o dostawy broni

23.03.2022 10:22
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował rząd niemiecki za brak odpowiedzi na ostatnie prośby Ukrainy o dostawy broni. "To bardzo frustrujące, że przez trzy tygodnie rząd niemiecki nie udzielił żadnej odpowiedzi na naszą listę pilnie potrzebnej broni defensywnej" - powiedział Melnyk gazecie "Bild".