Redakcja Polska

Rosjanie chcieli zbombardować czołgi T-72 z Polski. Nie trafili

07.06.2022 12:45
Rosjanie za pomocą pocisków wystrzelonych znad Morza Kaspijskiego chcieli zniszczyć m.in. dostarczone Ukrainie przez Polskę czołgi T-72. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", maszyny od dawna są pod Odessą i pod Charkowem. Żadna nie została zbombardowana.
Czołgi T-72, które Ukrainie przekazała m.in. Polska
Czołgi T-72, które Ukrainie przekazała m.in. Polska Alexey Soloukhin/ Shutterstock

Cztery rosyjskie rakiety uderzyły w niedzielę w zakłady remontu wagonów w Kijowie – poinformował szef zarządu ukraińskich kolei państwowych Ołeksandr Kamyszin na Telegramie.

Podkreślił, że jeden kolejarz odniósł obrażenia i została mu udzielona pomoc lekarska.

"Generalnie jest to już dla nas standardowy początek dnia. Oni walą po obiektach kolejowych codziennie, my na bieżąco naprawiamy i idziemy dalej" – napisał Kamyszin.

Odniósł się też do twierdzeń rosyjskiego ministerstwa obrony, że celem ataku były "dostarczone przez wschodnioeuropejskie kraje czołgi T-72 i inny sprzęt wojskowy". Zapewnił, że nie było tam żadnych czołgów, o jakich mówi rosyjska propaganda.

Według władz ukraińskich Rosjanie zaatakowali pociskami rakietowymi Kijów z bombowców strategicznych Tu-95 znad Morza Kaspijskiego.

Moskwa nie zna lokalizacji ani tras

Wcześniej rosyjska armia próbowała trafić w miejsca, gdzie Ukraińcy ukrywali systemy S-300 dostarczone przez Słowaków. Według informatorów gazety niebawem, "gdy nad Dniepr zaczną docierać amerykańskie systemy artyleryjskie Himars i brytyjskie M270 MLRS – uderzenia pociskami manewrującymi się nasilą".

Gazeta podkreśla, że ich rezultaty są jednak wątpliwe, bo Moskwa nie wie, jakimi szlakami sprzęt trafia na Ukrainę i gdzie jest przechowywany.

Słabe rozpoznanie wywiadowcze Rosjan

"Rozpoznanie wywiadowcze Rosjan jest słabe. Jeśli ktoś się nie pochwali w mediach społecznościowych miejscem składowania broni, to jest mało prawdopodobne, że kosztowne pociski manewrujące wystrzeliwane z samolotów nad Morzem Czarnym lub Kaspijskim dosięgną celu" – mówi informator gazety.

I dodaje: "W kwietniu wojskowi rosyjscy chwalili się zniszczeniem słowackich systemów przeciwlotniczych S-300 pod miastem Dniepr. Teraz mówią o uderzeniu w polskie czołgi T-72 w Kijowie. To jednak przede wszystkim komunikat dla naczelnego dowódcy – Władimira Putina, a nie rzeczywistość".

Przekazywanie ukraińskiej armii nowego sprzętu jest możliwe m.in. dzięki obowiązującej od połowy marca ustawie, która wprowadziła ułatwienia w transferze uzbrojenia do naszych wschodnich sąsiadów. Polska jest drugim największym donatorem sprzętu dla Ukrainy – po USA.


PAP/TVP Info/DGP/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie

"Chcą tylko przeżyć i zrabować jak najwięcej się da". Gen. Polko o problemach rosyjskiej armii

07.06.2022 09:21
Straty armii rosyjskiej od 24 lutego szacowane są na około 30 tys. żołnierzy i miliony dolarów w sprzęcie. - Problemem wojska rosyjskiego jest kastowy podział między oficerami a szeregowymi. Ci drudzy nie utożsamiają się ani z misją, ani z jej celem - tłumaczył były szef JW GROM gen. Roman Polko.

Polska pomoc z Berlina dla Ukrainy

07.06.2022 08:57
"Polski Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą i edukacyjną. Jednak w salach wystawowych berlińskiego oddziału, pomiędzy zdjęciami z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbierane są dary na rzecz napadniętego przez Rosję kraju" - pisze portal telewizji n-tv.

Propaganda Kremla wykorzystała słowa Donalda Tuska. Jest reakcja rzecznika rządu Piotra Müllera

07.06.2022 10:57
"Ukraińskie zboże może zagrozić polskim rolnikom" - napisała rosyjska propagandowa agencja informacyjna Ria Novosti, cytując wypowiedź szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. - Ukraiński eksport nie zaszkodzi polskim rolnikom, którzy produkują żywność, ponieważ do tej pory Ukraina też prowadziła eksport tych towarów. Wypowiedź Donalda Tuska to próba wywoływania konfliktów i budzenia najgorszych instynktów - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller.