Redakcja Polska

Polska pomoc z Berlina dla Ukrainy

07.06.2022 08:57
"Polski Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą i edukacyjną. Jednak w salach wystawowych berlińskiego oddziału, pomiędzy zdjęciami z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbierane są dary na rzecz napadniętego przez Rosję kraju" - pisze portal telewizji n-tv.
Instytut Polski w Berlinie stał się miejscem skupiającym Ukraińców w stolicy Niemiec
Instytut Polski w Berlinie stał się miejscem skupiającym Ukraińców w stolicy NiemiecShutterstock.com/Shyntartanya

Na Pariser Platz w Berlinie, "tuż obok ambasady Francji i imponującego widoku na Bramę Brandenburską, od września 2019 r. mieści się berliński oddział Instytutu Pileckiego. Jest to państwowa instytucja badawczo-edukacyjna z Polski (...). Zadaniem instytucji jest nie tylko klasyczna praca archiwalna i badawcza, ale także upowszechnianie wiedzy o zbrodniach narodowo-socjalistycznych i komunistycznych, których ofiarą padła Polska. Oddział w Berlinie nie tylko współpracuje z Archiwum Federalnym, ale także organizuje panele dyskusyjne i seminaria szkoleniowe dla nauczycieli języka niemieckiego" - pisze portal.

Centralnym punktem berlińskiej siedziby jest wystawa poświęcona Witoldowi Pileckiemu, "który w tragiczny sposób symbolizuje losy Polski w XX wieku. (...) Dzięki jego odwadze alianci zachodni już w 1941 r. mieli pierwsze informacje o wydarzeniach w obozie koncentracyjnym, z którego Pileckiemu udało się uciec wraz z towarzyszami broni w 1943 r." - przypomina n-tv.

Magazyn zamiast ekspozycji

Obecnie w salach wystawowych w Berlinie "nie ma zwiedzających, którzy chcieliby poznać losy Pileckiego. Mimo tablic informacyjnych, zdjęć i eksponatów dokumentujących straszną codzienność obozu koncentracyjnego Auschwitz, miejsce to sprawia wrażenie raczej magazynu" - relacjonuje portal.

Wszystkie dary pilnie potrzebne na Ukrainie, zebrane przez Ukraińców mieszkających w Berlinie i ich organizacje, takie jak Ukraine-Hilfe Berlin e.V., Pfadfinderbund Plast czy stowarzyszenie Vitsche, są od końca lutego przygotowywane do transportu na Ukrainę w Instytucie Pileckiego - zauważa n-tv.

Instytut ważnym miejscem dla uchodźców z Ukrainy

To, że Instytut Pileckiego stał się ośrodkiem skupiającym Ukraińców mieszkających w Berlinie, zawdzięczamy innemu państwu sąsiadującemu z Ukrainą - Białorusi.

"Po tym, jak w sierpniu 2020 r. na Białorusi rozpoczęły się protesty przeciwko dyktatorowi Alaksandrowi Łukaszence, postanowiliśmy dać głos tamtejszej opozycji także tutaj w Berlinie, organizując wystawy i wydarzenia" - relacjonuje Hanna Radziejowska, dyrektor berlińskiego Instytutu Pileckiego.

Współpraca z Białorusinami

"W ten sposób nawiązała się współpraca z organizacją RAZAM e.V., zrzeszającą Białorusinów mieszkających w Niemczech. Zapytaliśmy ich po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, czy mieli jakiś kontakt z Ukraińcami mieszkającymi tutaj. I już kilka dni po rozpoczęciu wojny zbierano tu pierwsze datki dla Ukrainy i organizowano pierwsze imprezy" - wspomina Radziejowska. "Ponieważ nasza wystawa o Witoldzie Pileckim jest w trakcie przebudowy, mamy też pomieszczenia, które można wykorzystać".

Jak zauważa Hanna Radziejowska, są też inne powody, dla których Instytut Pileckiego otworzył swoje drzwi dla Ukraińców i Białorusinów mieszkających w Berlinie. "Polska, Białoruś i Ukraina mają długą wspólną historię. W ten sposób powstaje zrozumienie i więzi". Nawet jeśli trzeba dodać, że ta wspólna historia nie zawsze była łatwa. Jednak te trudne wspólne relacje historyczne nie mają dziś znaczenia.


PAP/dad

Promocja języka polskiego w świecie. Nagroda Transatlantyk dla prof. Silvano de Fanti

06.06.2022 15:00
Prof. Silvano de Fanti, autor m.in. włoskiego przekładu "Pana Tadeusza", otrzymał w Krakowie Nagrodę Transatlantyk dla popularyzatora literatury polskiej za granicą. Wyróżnienie przyznano podczas V Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej.

Tysiące gości na Dniu Polskim w Pradze. Wielka promocja Polski

06.06.2022 16:06
Rekordowa liczba gości odwiedziła tegoroczną edycję Dnia Polskiego w Ogrodach Ambasady RP w Pradze, który w stolicy Czech tradycyjnie organizuje Instytut Polski. 

"Chcą tylko przeżyć i zrabować jak najwięcej się da". Gen. Polko o problemach rosyjskiej armii

07.06.2022 09:21
Straty armii rosyjskiej od 24 lutego szacowane są na około 30 tys. żołnierzy i miliony dolarów w sprzęcie. - Problemem wojska rosyjskiego jest kastowy podział między oficerami a szeregowymi. Ci drudzy nie utożsamiają się ani z misją, ani z jej celem - tłumaczył były szef JW GROM gen. Roman Polko.