Redakcja Polska

Żona dowódcy pułku Azow: męża wywieziono do Rosji

14.08.2022 16:30
Dowódca pułku Azow Denys Prokopenko, który znajduje się w rosyjskiej niewoli, został przewieziony do Rosji – oznajmiła w niedzielę jego żona Kateryna. Powołała się na media rosyjskie i podkreśliła, że informacja ta nie została potwierdzona przez inne źródła.
Jak informują lojalne wobec Kijowa władze Mariupola, Rosjanie przygotowują propagandowy proces żołnierzy pułku Azow
Jak informują lojalne wobec Kijowa władze Mariupola, Rosjanie przygotowują propagandowy proces żołnierzy pułku AzowShutterstock/UBC Stock, t.me/mariupolrada

„Wiem tylko, że został wywieziony do Rosji, ale to wcale nie jest jeszcze potwierdzone. O miejscu pobytu Denysa dowiedziałam się z rosyjskich mediów. Struktury państwowe nie potwierdzają mi tego ostatecznie, bo trudno tu cokolwiek potwierdzić. Zdaję sobie sprawę, że Rosja ukryła dowództwo, chowa innych żołnierzy i oficerów i nie ujawnia, gdzie przebywają” – powiedziała Kateryna portalowi Suspilne.

Podkreśliła, że informowanie o miejscu pobytu jej męża należy do Czerwonego Krzyża, ale jak dotąd nie otrzymała takiej informacji. Dodała, że Czerwony Krzyż czasem dzwoni do rodzin i informuje o miejscu pobytu jeńców, ale są to rzadkie przypadki. Natomiast nie ma wieści o ich stanie zdrowia, wyżywieniu, warunkach przetrzymywania, torturach czy opiece medycznej. 

„Jak widzieliśmy na przykładzie tragedii w Ołeniwce, Czerwony Krzyż w ogóle nie jest zaangażowany. Nie wiem, co oni robią i po co istnieją” – powiedziała Kateryna Prokopenko.

W obozie w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), gdzie byli przetrzymywani m.in. jeńcy z pułku Azow, doszło w nocy z 28 na 29 lipca do wybuchu, za którym według armii ukraińskiej stały wojska rosyjskie. Zdaniem ukraińskiej prokuratury w wyniku eksplozji zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych. 

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Rosja

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne

14.08.2022 09:40
Ostatniej doby rosyjskie wojska ostrzeliwały nadal rejony Doniecka, Charkowa, Kramatorska, Słowiańska, Bachmutu. Pociski spadły także na obiekty cywilne.

Dyrektor Centrum Eksperckiego NATO: rosyjska narracja próbuje poróżnić Polskę z resztą Europy

14.08.2022 12:15
Rosja przez swoją propagandę i narrację próbuje podzielić Europę; Kreml chce poróżnić z nią Polskę i kraje bałtyckie - ocenia Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze.

Polscy strażacy we Francji: po drodze spotykaliśmy się z wieloma niesamowicie przyjaznymi gestami

14.08.2022 12:30
W sobotę późnym popołudniem kolumna 49 pojazdów ze 146 polskimi strażakami dojechała do docelowego obozowiska koło Bordeaux.