Polskie Radio
Section05
agresja

Brutalizacja debaty politycznej. "Politycy nie wyciągają wniosków"

O brutalizacji języka polityki mówi się już od dłuższego czasu. Na "upadek dobrych obyczajów" w polskim parlamencie zwracają uwagę wszystkie opcje, obwiniając oczywiście swoich przeciwników. Jaki język wybrzmiewa w przestrzeni publicznej? Co mówią ci, których słuchamy i wybieramy, aby nami przewodzili? Na ile ich słowa mają wpływ na nasza codzienność? Czy słowa "zasiane" przez decydentów dewastują rzeczywistość?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo parlament w Polsce język polski Michał Nogaś Trójka Klub Trójki Renata Grochal Katarzyna Kłosińska Tomasz Rawski

Wzrost antysemityzmu w Kanadzie. Próby podpalenia synagogi, imam nawołuje do zabijania "wrogów narodu Gazy"

Znajdująca się w śródmieściu Toronto jedna z księgarni dużej sieci Indigo stała się celem antysemickiego wandalizmu. Wcześniej - w czwartek - ostrzelano dwie żydowskie szkoły znajdujące się w tej samej dzielnicy miasta, Côte-des-Neiges. We wtorek doszło do próby podpalenia synagogi. Szef policji w Toronto Myron Demki mówi o "alarmującym wzroście" liczby przestępstw z nienawiści.
Zobacz więcej na temat:  Kanada Ameryka antysemityzm Żydzi przemoc ŚWIAT

"Dziś w nocy Niemcy napadły na Polskę". Pierwsze strony gazet z 1 września 1939 roku

Gdy o świcie 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała terytorium Polski, poranne wydania dzienników były już gotowe. Pierwsze wiadomości o agresji Niemiec wydrukowano dopiero w gazetach popołudniowych. W pierwszych dniach wojny prasa pełniła funkcję tyleż informacyjną, co propagandową i zagrzewającą do walki.
Zobacz więcej na temat:  1 września II wojna światowa Niemcy Rzeczpospolita II Rzeczpospolita II RP prasa prasa drukowana media rocznica Adolf Hitler nazizm nacjonalizm