Polskie Radio
Section05
propaganda

Biełsat: byli pracownicy rosyjskich mediów mówią o wytycznych Kremla ws. wojny na Ukrainie

Przy publikowaniu materiałów o wojnie na Ukrainie redaktorzy naczelni prokremlowskich mediów w Rosji kierują się otrzymywanymi od władz wytycznymi, a pracownicy stosują autocenzurę - podaje telewizja Biełsat za rosyjskojęzycznym portalem Wot Tak, który rozmawiał z byłymi dziennikarzami o tym, jak zmieniła się ich praca od wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja fake news Kreml

Białoruska propaganda manipuluje śmiercią polskiego żołnierza

Białoruska propaganda próbuje manipulować opinią publiczną, wykorzystując śmierć polskiego żołnierza. Wojskowy został ugodzony nożem przez emigranta, który od strony Białorusi próbował nielegalnie dostać się do Polski. Białoruskie służby w publicznych komunikatach przerzucają ciężar odpowiedzialności za tragiczne zdarzenia na Polskę. Jednocześnie Mińsk deklaruje, że jest gotów do przeprowadzenia wspólnie z Warszawą śledztwa w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś wojna hybrydowa straż graniczna granica

Polskie Radio 24 Afera z agregatami od Red is Bad. "Sprzeniewierzenie środków"

- Firma Red is Bad szczyciła się tym, że nie dostawała funduszy unijnych. To pewnie wynika z tego, że fundusze UE trzeba rozliczać. Wygodniej było firmie Red is Bad czerpać bezzwrotne dotacje z kieszeni partyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Jan Krzysztof Szyszko z Trzeciej Drogi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Agnieszka Drążkiewicz POLSKA polityka rząd Mateusza Morawieckiego

Wojna o ziemniaki. Imperialistyczna stonka kontra Polska Ludowa

30 maja 1950 roku "Trybuna ludu" doniosła o nocnym desancie stonki ziemniaczanej z amerykańskich samolotów na pola NRD. Ale to widocznie było za mało dla demonicznych imperialistów. Już 1 czerwca w tej samej gazecie Ministerstwo Rolnictwa alarmowało, że Amerykanie zrzucili tony żarłocznych owadów nad Polską. Był to wstęp do jednego z największych czynów społecznych PRL, a zarazem początek kampanii propagandowej do dziś będącej symbolem absurdów poprzedniej epoki.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Stany Zjednoczone owady PRL rolnictwo rolnicy komunizm ziemniaki rząd NRD samolot samoloty lotnictwo

NASZ WYWIAD Uciekł z Białorusi. Ujawnia, co się dzieje na reżimowych uczelniach

Już nawet studenci pierwszych lat dostają wezwania do komisji wojskowych - jako potencjalne mięso armatnie na rosyjskiej wojnie. Systemowo robi się im pranie mózgu - żeby wszystkiego się bali, nie walczyli o swoje prawa. To już nie jest uniwersytet, a naprawdę nie wiadomo co - takie doniesienia przekazuje student, który kilka dni temu zdołał uciec z Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Rosja media Białoruś studenci

ANALIZA Nowy układ na Kremlu martwi. "Szojgu ma swój chleb z masłem"

- Obecny układ władzy w Rosji powinien niepokoić zachodnich polityków - na szczytach zostali sami zwolennicy wojny w imię wielkości Rosji, takiej, jaką widzi ją Putin. Nie ma tam żadnych "gołębi" - ocenia w rozmowie z portalem polskieradio24.pl ukraiński politolog dr Jewhen Mahda. Co mówią zmiany we władzach Rosji, jeśli chodzi o plany wojenne Kremla i walki klanów w otoczeniu Władimira Putina? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Rosja media Siergiej Szojgu

Wojna w eterze pod Monte Cassino. Niemiecka polskojęzyczna radiostacja "Wanda"

Gdy polscy żołnierze z 2 Korpusu przygotowywali się do wzięcia udziału w bitwie o Monte Cassino, w najkrwawszej bitwie zachodniego teatru działań podczas II wojny światowej, musieli stawić czoła nie tylko przeciwnikowi ukrytemu w trudno dostępnym górskim terenie, ale też demoralizującej propagandzie, którą do uszu sączył im w języku polskim ciepły głos "Wandy" - spikerki polskojęzycznej stacji radiowej "Gwiazda Południa" utworzonej przez Niemców. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Monte Cassino radio Maciej Józef Kwiatkowski Bartłomiej Makowski

Parada Zwycięstwa w Moskwie. Putin grozi bronią jądrową i fałszuje historię II wojny światowej

Rosyjskie siły strategiczne zawsze są w gotowości - oświadczył w trakcie Parady Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie Władimir Putin. To trzecie w Rosji obchody Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w warunkach prowadzonej inwazji na Ukrainę i drugie po tym, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazał aresztowanie Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja II wojna światowa Władimir Putin Moskwa