Polskie Radio
Section05
propaganda

TYLKO U NAS Manewry Zapad wywołały alarm w umysłach Białorusinów?

We wrześniu na Białorusi mniej osób z aprobatą mówiło o aneksji Krymu przez Rosję - tak twierdził niezależny białoruski socjolog Andrej Wardamacki, przedstawiając w Warszawie analizy ostatnich badań. Wpływ mediów Rosji jest na Białorusi wciąż bardzo duży, ale jak się wydaje, myślenie Białorusinów zmieniły nieco rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017. Politolog Źmicier Kuchlej mówił, że wiele zależy od tego, jak wiele uwagi Zachód poświęca Białorusi, jego stanowisko wpływa czasem na przebieg wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Białoruś Rosja Raport Białoruś Krym OSW opozycja demokratyczna propaganda TYLKO U NAS

Biełsat ma 10 lat. Stawia opór potężnej propagandzie Kremla

Telewizja Biełsat jest niezależna od białoruskich władz, nadaje z Polski program dla Białorusi. Według badań zna ją co trzeci Białorusin, co dziesiąty ogląda. W okresie, gdy Rosja coraz skuteczniej wywiera propagandowy wpływ na Białorusinów, to jedyna stacja, w której Białorusini mogą zobaczyć obiektywny obraz świata i pielęgnować białoruską tożsamość.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT Agnieszka Romaszewska Biełsat Białoruś Rosja propaganda media

Putin podpisał ustawę o mediach - zagranicznych agentach

Zgodnie z ustawą, za "zagranicznych agentów" będzie można uznać media zagraniczne o różnej formie prawnej - "osoby prawne zarejestrowane na terytorium obcego państwa", jak i "struktury zagraniczne niemające formy osoby prawnej". Chodzi o podmioty "rozpowszechniające dla nieograniczonego kręgu osób materiały i wiadomość drukowane, audiowizualne i inne".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT media wolność prasy propaganda

Jak skutecznie walczyć z rosyjską propagandą?

- W wojnę informacyjną Rosja inwestuje potężne środki. Widać w produktach, które sprzedaje zarówno na rynek wewnętrzny, jak i międzynarodowy. Możemy tutaj mówić o takich kanałach jak Russia Today, którego materiały są robione w sposób techniczne bardzo dobry i wiarygodny - przyznaje Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ernest Zozuń EURANET Euranet Plus Unia Europejska Rosja propaganda

Zeznania: Facebook, Twitter i Google zalane propagandą Rosji

Rosyjska propaganda dotyczyła m.in. spraw związanych z migracją, dostępu do broni, praw mniejszości etnicznych i seksualnych. Na Facebooku posty wiązane z kampanią Kremla dotarły do 126 milionów osób, połowy uprawnionych do głosowania. Na YouTube odkryto 1000 filmów, które często przemycały propaganodwe treści w sposób ukryty, na przykład we vlogach podróżniczych. Elementy propagandy były wplecione w inną tematykę.
Zobacz więcej na temat:  Facebook ŚWIAT twitter google wojna hybrydowa propaganda

Jak bronić się przed rosyjską propagandą i dezinformacją?

Niemal 100 ekspertów przyjechało do Wojnowic koło Wrocławia na XIII konferencję "Polska Polityka Wschodnia 2017". Zastanawiali się nad tym, jak powinna wyglądać polska polityka wobec państw byłego ZSRR oraz jak przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie i dezinformacji. Gośćmi audycji "7 Dni Wschód" byli Katarzyna Chimiak ze Stowarzyszenia Za Wolną Rosję i Paweł Purski z portalu Eastbook.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja propaganda media dezinformacja

„Rosyjska wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy"

- Mamy świetnie zidentyfikowane źródła i cele rosyjskiej polityki zagranicznej wobec nas i rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Możemy skutecznie, choć nie całkowicie, starać się minimalizować te wpływy w naszym kraju, ale musimy zwiększać świadomość społeczeństwa polskiego (...) – tłumaczyła Marta Kowalska podczas transmitowanej przez Polskie Radio debaty „Rosyjska Wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy”. Uczestniczyli w niej także Katarzyna Chimiak (Za wolną Rosję) oraz Piotr Pogorzelski (Polskie Radio).
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja propaganda wojna hybrydowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski Władimir Putin Polskie Radio 24

Szef PISM: Białoruś wielkim wyzwaniem polityki wschodniej

Od 2014 roku mamy do czynienia ze zmianą systemową jeśli chodzi o politykę wschodnią – zaznaczył gość Jedynki dyrektor PISM Sławomir Dębski. Mówił również o potrzebie obrony wartości, na których zbudowany jest porządek międzynarodowy i wyzwaniu, jakim jest polityka wobec Białorusi. Naszemu sąsiadowi, jak ostrzegał, wciąż grozi rosyjska aneksja.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Rosja Białoruś Sławomir Dębski propaganda Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Raport Białoruś