Polskie Radio
Section05
propaganda

Kremlowska propaganda atakuje prezydenta Dudę. Żaryn: to element szerszej kampanii

W mediach rosyjskich identyfikowane są elementy kampanii oczerniania prezydenta Polski - wskazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Promowane są kłamstwa dotyczące rodziny Andrzeja Dudy i jej rzekomych powiązań ze zbrodnią na Wołyniu. "Rosyjska propaganda od wielu lat używa kłamstw dotyczących historii" - podkreślił Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja propaganda Stanisław Żaryn polityka prezydent Andrzej Duda Kreml wojna 2022

Żaryn: Rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma. To wojna informacyjna i psychologiczna

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze: "Rosja musi zostać zatrzymana". "Naiwne podejście do rosyjskiego imperializmu będzie dawało bardzo złe owoce w przyszłości" - wskazał. Podkreślił jednocześnie, że ten imperializm sam się nie zatrzyma. "Rosja prowadzi wojnę informacyjną oraz psychologiczną" - dodał Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Stanisław Żaryn propaganda

TYLKO U NAS W sejmowych kuluarach oburzenie po słowach Korwin-Mikkego. "To pachnie rosyjską onucą"

Janusz Korwin-Mikke przedstawił następną absurdalną teorię. W pokrętny sposób próbował udowodnić wyższość mężczyzn nad kobietami, przywołując przykład więziennych przestępców i deprecjonując skalę tragedii powodowanej gwałtem. Politycy i strony rządowej, i opozycyjnej w rozmowach z portalem PolskieRadio24.pl nazywają to skandalem. Radosław Fogiel z PiS zwraca uwagę, że tego typu tezy, w sytuacji wojny na Ukrainie, bardzo szybko może podchwycić kremlowska propaganda. Dariusz Joński z KO przypomina z kolei, że złożył już wniosek do komisji etyki, w której domaga się ukarania polityka Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Korwin-Mikke Radosław Fogiel Marek Sawicki Krzysztof Gawkowski polityka wojna 2022 propaganda Rosja

Jak Orwell mógłby się "uczyć" od Putina? Kolejne absurdalne tezy w rosyjskiej telewizji

Na Kanale Rossija 1, który niezmiennie pełni funkcje tuby propagandowej Kremla, po raz kolejny można było usłyszeć absurdalne tezy. Tym razem "dostało się" Finlandii, która ogłosiła zamiar przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W trakcie programu stwierdzono, że w 1939 r. nie było inwazji ZSRR na ten kraj, lecz jedynie doszło do "przesunięcia" granic.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina Mariupol Finlandia propaganda NATO

Rosyjska propaganda w praktyce. Ekspert OSW: fabryki trolli starają się stworzyć negatywny wizerunek uchodźców z Ukrainy

Kwestie w relacjach polsko-ukraińskich, szczególnie zaszłości historyczne, są chętnie wykorzystywane przez rosyjską propagandę w celu skłócenia Polaków i Ukraińców - oceniła ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Katarzyna Chawryło. Dodała, że propagandyści Kremla starają się z negatywnym przekazem o uchodźcach dotrzeć do wszystkich krajów UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni propaganda

"Cały świat jest przeciwko nam". Rosjanie w szoku po słowach eksperta w rządowej telewizji

Rosyjska propaganda od początku inwazji na Ukrainie utrzymuje, że "specjalna operacja" przebiega zgodnie z planem, a każdy kolejny dzień przynosi kolejne sukcesy "niezwyciężonej rosyjskiej armii". Tymczasem jeden z komentatorów publicznej stacji Rossija-1 pozwolił sobie na chwilę szczerości i ocenił, że pod względem militarnym i politycznym Rosja znajduje się już w "totalnej geopolitycznej izolacji", a widmo klęski na Ukrainie jest coraz bardziej realne.
Zobacz więcej na temat:  Rosja propaganda Ukraina wojna na Ukrainie

Propaganda Kremla się kruszy? Rosjanie mogą być w szoku po słowach eksperta w TV [WIDEO]

Rosyjska propaganda od początku wojny wmawia swoim obywatelom, że "operacja specjalna" na Ukrainie przebiega zgodnie z planem, a armia rosyjska odnosi sukcesy. Tymczasem jeden z ekspertów publicznej stacji Rossija 1 pozwolił sobie na chwilę szczerości. Nie spodobało się to prowadzącej program.
Zobacz więcej na temat:  telewizja propaganda Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Zniszczeń dokonali Ukraińcy? Doradca mera Mariupola ostrzega: Rosja szykuje "zbiór świadectw"

- Rosja przygotowuje w Mariupolu największy zbiór "świadectw" o tym, że miasto zostało zniszczone przez ukraińskie wojska - ostrzega doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Za utracone mieszkanie Rosjanie mają obiecywać 500 tys. rubli (ok. 6 tys. dolarów), a za śmierć bliskiej osoby - 3 mln rubli (ok. 33 tys. dolarów).
Zobacz więcej na temat:  Mariupol propaganda Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Kreml wzmacnia działania propagandowe. Socjolog: wynika to z przeciągającej się wojny

- Odbieram to jako pewną formę dezinformowania społeczeństwa. Chodzi o zasianie pewnego niezrozumienia, niepokoju, fermentu. Do takich wypowiedzi nie przywiązywałbym wagi, poza kwestiami socjotechnicznymi, które zdecydowanie powinny być odczytywane nie wprost - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Herudziński (socjolog, SGGW). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina serwis wschodni ŚWIAT Europa Mirosław Skowron Władimir Putin Kreml propaganda

"Szerzą kłamstwa na temat Polski". Stanisław Żaryn o rosyjskiej propagandzie

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał na Twitterze, że "rosyjska propaganda nadal szerzy kłamstwa przeciwko Polsce, przekonując, że polskie władze planują atak i aneksję zachodniej Ukrainy". "Operacja dezinformacyjna w tym wątku trwa od kilku dni" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT reżim serwis wschodni wojna 2022 propaganda Stanisław Żaryn Europa Ukraina wojna na Ukrainie