Redakcja Polska

Ukraina rozpoczęła kontrofensywę. ISW: Rosjanie "mydlą oczy" w sprawie jej znaczenia

30.08.2022 10:08
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje w najnowszej analizie, że przedstawiciele władz Ukrainy ogłosili kontrofensywę w obwodzie chersońskim na południu kraju. Jak zaznaczono, są doniesienia o wyzwoleniu kilku miejscowości spod rosyjskiej okupacji, choć oficjele ukraińscy tego nie potwierdzają. 
Audio
  • Ukraina rozpoczęła kontrofensywę. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Wojna na Ukrainie. Jak przebiega kontrofensywa?
Wojna na Ukrainie. Jak przebiega kontrofensywa?Alex Chan/Zuma Press/Forum

"Niektórzy mikroblogerzy rosyjscy i anonimowe źródła, które rozmawiały z mediami zachodnimi podają, że siły ukraińskie wyzwoliły kilka miejscowości na zachód i północny zachód od Chersonia, blisko ukraińskiego przyczółku nad rzeką Ingulec i na południe od granicy obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego" - relacjonuje amerykański think tank w raporcie opublikowanym w poniedziałek wieczorem.

ISW zauważa przy tym, że media rosyjskie, które wspomniały o ofensywie zaznaczają, że władze okupacyjne w obwodzie chersońskim zaleciły ludności jedynie udanie się do schronów, a nie ucieczkę.

"Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło 29 sierpnia wieczorem, że kontrofensywa ukraińska była próbą ograniczoną i nieudaną i w ten sposób wyznaczyło ton dalszych rozważań na temat kontrofensywy w rosyjskiej przestrzeni medialnej" - twierdzą analitycy. Wypowiedzi te, podobnie jak komentarze rosyjskich mikroblogerów wybijających, że nigdy wcześniej siły ukraińskie nie były w stanie przełamać linii obrony Rosjan, "wskazują, że Kreml zamierza utrzymać fasadowy obraz dużych sukcesów wojskowych Rosji na Ukrainie" - ocenia amerykański think tank.

Komentując skierowanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, na południu Ukrainy, analitycy oceniają twierdzenia strony rosyjskiej na temat okupowanej elektrowni jako "prawdopodobnie mające na celu manipulowanie opinią publiczną i śledztwem MAEA".

Eksperci ośrodka zwracają też uwagę na wciąż napływające z Rosji oświadczenia władz regionalnych o tworzeniu, wysyłaniu i szkoleniu "batalionów ochotniczych mających wesprzeć rosyjską inwazję na Ukrainę". W ostatnim czasie takie oświadczenia wygłosiły władze Baszkirii, republiki na Przeduralu wchodzącej w skład Rosji, a także Osetii Północnej, leżącej na Kaukazie.

Na mikroblogach pojawiły się informację o ćwiczeniach batalionów z Petersburga o nazwach "Kronsztad", "Newa" i "Pawłowsk" wraz z jednostkami ochotniczymi z Jakucji i formacją kozacką o nazwie "Don". Władze regionów "prowadzą agresywną reklamę kontraktów wojskowych, by uzyskać większą liczbę rekrutów" - podkreśla ISW. W obwodzie archangielskim - dodaje - władze ogłosiły, że organizacje zajmujące się "edukacją patriotyczną" opracowały "dziesięciodniowy kurs, by przygotować ochotników do służby wojskowej".


PAP/ho

Mer Melitopola: zniszczono jedną z największych baz wojskowych Rosjan w mieście

28.08.2022 14:10
W okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy zniszczono jedną z największych rosyjskich baz wojskowych na terenie miasta - poinformował w niedzielę lojalny wobec Kijowa mer miasta Iwan Fedorow.

Rosja słabnie, na froncie nadchodzi zmiana. Ekspert wskazuje na zbliżające się potężne wsparcie dla ukraińskiej armii

28.08.2022 18:04
Ukraiński ekspert Mychajło Żyrochow w wywiadzie dla portalu obozrevatel.com ocenił, że już jesienią mogą nastąpić ogromne zmiany na froncie wojny z Rosją w związku z powrotem ze szkoleń w Europie tysięcy ukraińskich żołnierzy.

CNN: ukraińska armia doskonale realizuje opracowaną przez USA strategię obrony i niwelowania przewag rosyjskiego agresora

29.08.2022 10:03
Amerykańscy i europejscy urzędnicy twierdzą, że Ukraina z powodzeniem stosuje taktykę obrony opracowaną przez amerykańskie siły specjalne, aby odeprzeć zbrojną agresję Rosji i zniwelować przewagi jej armii.

Szwecja przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocowy. Będzie wart niemal miliard euro

29.08.2022 15:44
Szwecja przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości niemal miliarda euro. Jak zapowiedziała premier Szwecji, połowa z tej sumy to pomoc wojskowa, a połowa to wsparcie dla ukraińskiej gospodarki.