Redakcja Polska

Rozmowa pierwszych dam Polski i Ukrainy. Tematem współpraca we wsparciu dzieci doświadczonych wojną

07.09.2022 10:40
Kancelaria Prezydenta przekazała, że tematem wtorkowej rozmowy pierwszych dam Polski i Ukrainy Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny Zełenskiej była współpraca w zakresie wsparcia ukraińskich dzieci oraz ofiar wojny.
KPRP: wsparcie ukraińskich dzieci i ofiar wojny tematem rozmowy pierwszych dam Polski i Ukrainy
KPRP: wsparcie ukraińskich dzieci i ofiar wojny tematem rozmowy pierwszych dam Polski i UkrainyKPRP/Przemysław Keler

O wtorkowym spotkaniu on-line Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny Zełenskiej prezydencka kancelaria poinformowała na swej stronie internetowej. Jak przekazano, tematem rozmowy była współpraca pań w zakresie wsparcia ukraińskich dzieci oraz ofiar wojny.

KPRP podkreśliła, że pierwsza dama Ukrainy podziękowała Agacie Kornhauser-Dudzie za jej poniedziałkową wizytę we Lwowie. Jak przypomniała prezydencka kancelaria, Kornhauser–Duda odwiedziła Zachodnioukraińskie Specjalistyczne Centrum Medyczne dla Dzieci, z którego już w pierwszych dniach marca, przy jej wsparciu, ewakuowano najciężej chorych małych pacjentów; odwiedziła również 8. Miejski Szpital Kliniczny, gdzie spotkała się z rannymi oraz wzięła udział w oficjalnym przekazaniu rezonansu magnetycznego zakupionego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Dla mnie była to bardzo wzruszająca wizyta, zwłaszcza, że odbyłam kilka spotkań, w tym w Szpitalu Miejskim nr 8, który zajmuje się rannymi żołnierzami. Miałam okazję kilka z nich odwiedzić. Wyraziłam nasze uznanie jako Polaków, za to, że z takim bohaterstwem i determinacją walczą o wolność swojego kraju" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda, cytowana w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Staże dla lekarzy i pielęgniarek

Jak przekazano, Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska rozmawiały również o możliwościach odbywania w polskich zakładach opieki zdrowotnej staży przez ukraińskich lekarzy i pielęgniarki, a także o wspólnych przedsięwzięciach oraz działaniach rządów obu krajów, jak również polskich fundacji i stowarzyszeń. "Małżonki Prezydentów współpracowały przy relokacji małych pacjentów onkologicznych, hematologicznych i nefrologicznych oraz dzieci z niepełnosprawnościami, a dziś mówiły o postępach w ich leczeniu i rehabilitacji" - podkreśliła KPRP.

Jak wynika z komunikatu, Ołena Zełenska podziękowała za udział prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w lipcowym Drugim Szczycie Pierwszych Dam i Dżentelmenów, który został przeprowadzony zarówno stacjonarnie, jak i online. Wydarzenie to - jak podkreślono - zgromadziło 23 pierwsze damy i prawie pięćdziesiąt gwiazd, przywódców państw i szefów organizacji międzynarodowych. Ołena Zełenska przekazała, że w efekcie szczytu udało się zebrać 5,9 mln dol., które pozwoliły na zakup 87 karetek. - To nasze wspólne zwycięstwo - podkreśliła.

Karetki od Polski

"Ponadto Polska przekazała Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego, kupionych z unijnym wsparciem w ramach programu Fundacji Solidarności Międzynarodowej i Banku Gospodarstwa Krajowego. Trafiły one do miast w obwodach czernihowskim, charkowskim i sumskim. Jedna pozostała we Lwowie. Ołena Zełenska mówiła o konieczności odbudowy ośrodków dla dzieci i młodzieży oraz specjalistycznych placówek zniszczonych w trakcie wojny" - czytamy w komunikacie.

Jak przypomniała Kancelaria Prezydenta, podczas poniedziałkowej wizyty na Ukrainie Agata Kornhauser-Duda spotkała się także z polskimi oraz ukraińskimi nauczycielami. "Dzisiaj małżonki prezydentów nawiązały do podjętych podczas tych spotkań tematów. Ołena Zełenska mówiła o rozpoczętym roku szkolnym, w którym stacjonarne zajęcia mogą odbywać się wyłącznie w placówkach wyposażonych w schrony, co wiąże się z koniecznością dowożenia uczniów do placówek lub podejmowania nauki on–line. Pierwsze damy rozmawiały również o pomocy psychologicznej dla najmłodszych i budowaniu zaufania do psychologów oraz o międzynarodowym wsparciu eksperckim, także w obszarze opieki psychologicznej dla wojskowych" - podkreślono.

Istotne kwestie dla młodzieży

Jak przekazano, wśród licznych tematów podjętych podczas rozmowy pierwszych dam znalazła się również kwestia różnic w zapisach prawnych obu krajów w zakresie samodzielności młodzieży w wieku 16–18 lat; w Polsce osoby, które nie osiągnęły pełnoletności muszą przy przekraczaniu granicy pozostawać pod opieką prawnych opiekunów, w Ukrainie limitem wiekowym jest 16 lat.

Jak czytamy, na zakończenie rozmowy małżonki prezydentów nawiązały do projektu czytelniczego. "We współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz wydawcami z Ukrainy, którzy zgodzili się nieodpłatnie przekazać prawa do wydania książek w Polsce, wysiłkiem Instytutu Książki z Krakowa i Warszawy zostanie wydrukowanych 16 tytułów książek dla dzieci w łącznym nakładzie 80 tys. egzemplarzy. Książki zostaną przekazane bibliotekom, a inicjatywa została objęta honorowym patronatem Pierwszych Dam Polski i Ukrainy" - przekazała KPRP.


PAP/IAR/dad