Redakcja Polska

W całej Ukrainie alarm lotniczy z powodu wylotu MiG-31K z lotniska na Białorusi

17.12.2022 11:53
W sobotę przed południem w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Przyczyna to wylot z białoruskiego lotniska w Maczuliszczach myśliwców MiG-31K. Mogą one, według Rosjan, przenosić rakiety Kindżał, których deklarowany zasięg to 2 tys. km.
Ciężki myśliwiec MiG-31
Ciężki myśliwiec MiG-31Arseniy Shemyakin Photo/Shutterstock

Według białoruskiej grupy monitoringowej Biełaruski Hajun w sobotę z lotnisk na Białorusi wystartowały, oprócz dwóch MiG-ów 31K, także samolot zwiadowczy A-50 oraz jeszcze dwa myśliwce.

Wcześniej ukraiński sztab generalny wyjaśniał, że każdy wylot MiG-31 oznacza konieczność ogłoszenia alarmu lotniczego na całym terytorium kraju, bo potencjalnie może on wystrzelić pociski w dowolne miejsce na terytorium Ukrainy.

Samolot A-50 (na bazie Ił-76) to maszyna wczesnego ostrzegania. Służy on m.in. do lokalizowania celów i rozpoznawania pozycji ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.


IAR/dad

Szef NATO Jens Stoltenberg: Putin przygotowuje Rosję do długiej wojny na Ukrainie

17.12.2022 10:00
Rosja przygotowuje się do długiej wojny z Ukrainą - powiedział w rozmowie z agencją AFP sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Sojusznicy z NATO muszą nadal dostarczać Ukrainie broń, dopóki prezydent Władimir Putin nie zda sobie sprawy, że nie może wygrać na polu bitwy" – podkreślił.

W Krzywym Rogu na Ukrainie spod gruzów po rosyjskim ostrzale wydobyto ciało 1,5-rocznego dziecka

17.12.2022 10:13
Spod gruzów budynku mieszkalnego trafionego w piątek rosyjską rakietą wydobyto ciało czwartej ofiary śmiertelnej – półtorarocznego chłopczyka. Wcześniej informowano o śmierci w ostrzale jego rodziców oraz jeszcze jednej osoby.