Redakcja Polska

Szef NATO Jens Stoltenberg: Putin przygotowuje Rosję do długiej wojny na Ukrainie

17.12.2022 10:00
Rosja przygotowuje się do długiej wojny z Ukrainą - powiedział w rozmowie z agencją AFP sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Sojusznicy z NATO muszą nadal dostarczać Ukrainie broń, dopóki prezydent Władimir Putin nie zda sobie sprawy, że nie może wygrać na polu bitwy" – podkreślił.
Najważniejszym i najpilniejszym wysiłkiem jest obecnie to, żeby zapewnić Ukrainie przetrwanie jako państwu suwerennemu i niepodległemu. By to osiągnąć, musimy zmobilizować jak najwięcej środków militarnych, ekonomicznych i finansowych. To właśnie robimy i na tym się skupiamy - zapewnił Jens Stoltenberg.
Najważniejszym i najpilniejszym wysiłkiem jest obecnie to, żeby zapewnić Ukrainie przetrwanie jako państwu suwerennemu i niepodległemu. By to osiągnąć, musimy zmobilizować jak najwięcej środków militarnych, ekonomicznych i finansowych. To właśnie robimy i na tym się skupiamy - zapewnił Jens Stoltenberg.shutterstock/Alexandros Michailidis

"Nic nie wskazuje na to, by Putin zrezygnował ze swojego celu kontrolowania Ukrainy – ostrzegał szef Sojuszu - Nie wolno nam lekceważyć Rosji. Ona przygotowuje się do długiej wojny. Widzimy, że mobilizują więcej sił, że są gotowi ponieść również wiele strat, że próbują uzyskać dostęp do większej ilości broni i amunicji".

Zdaniem Stoltenberga trzeba zrozumieć, że "Putin jest gotowy do prowadzenia tej wojny przez długi czas i do rozpoczęcia nowych ofensyw".

Mimo to szef NATO uważa, że "najprawdopodobniej ta wojna zakończy się przy stole negocjacyjnym, jak większość wojen". "Każde zakończenie musi sprawić, że Ukraina zwycięży jako suwerenny i niepodległy naród" – podkreślił. "Najszybciej można to zrobić, wspierając ich militarnie, aby prezydent Putin zrozumiał, że nie może wygrać na polu bitwy, ale musi usiąść i negocjować w dobrej wierze" - zaznaczył szef NATO.

Stoltenberg: toczą się dyskusje o Patriotach

Stoltenberg potwierdził, że "toczą się dyskusje" na temat dostawy na Ukrainę systemów Patriot, ale podkreślił, że państwa NATO muszą zapewnić wystarczającą ilość amunicji i części zamiennych, aby wysłana do tej pory broń mogła nadal funkcjonować. "Prowadzimy dialog między sojusznikami na temat dodatkowych systemów, ale coraz ważniejsze staje się zapewnienie, aby wszystkie dostarczane systemy były funkcjonalne" – wyjaśnił.

"Zwiększamy naszą produkcję w tym konkretnym celu, abyśmy mogli zarówno uzupełniać własne zapasy do odstraszania i obrony, jak i nadal wspierać Ukrainę w perspektywie długoterminowej" – powiedział Stoltenberg.

Zapewnił też, że pomimo niedawnego spadku zagrożenia nuklearnego ze strony Rosji Sojusz pozostaje "czujny i będzie stale monitorował to, co (Putin) robi".

"Retoryka nuklearna, z odniesieniami do potencjalnego użycia broni nuklearnej, jest lekkomyślna i niebezpieczna – podkreślił szef NATO - Celem Putina jest oczywiście odwieść nas od wspierania Ukrainy, ale on nie będzie w stanie tego zrobić". 


IAR/PAP/dad

Niemieckie Patrioty w Polsce. Andrzej Duda w Berlinie: to bardzo ważny gest sojuszniczy

16.12.2022 21:00
Decyzję o wysłaniu do Polski niemieckich baterii Patriot odbieramy jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO i w relacjach pomiędzy narodem Polskim i Niemieckim - powiedział w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem prezydent Andrzej Duda. 

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 16.12.2022 r.

16.12.2022 17:30
W tym wydaniu: szczyt Rady Europejskiej w Brukseli i kolejny pakiet sankcji wobec Rosji, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie oraz konsultacje w sprawie ustawy sądowej.

Połowa ukraińskich odbiorców nie ma prądu. Ogłoszono stan wyjątkowy

16.12.2022 16:15
W piątek nad ranem doszło do kolejnego zmasowanego ostrzału rakietowego ukraińskich miast. Operator systemu elektroenergetycznego Ukrenergo odnotował ponad 50-procentowy spadek mocy w swoich sieciach przesyłowych i ogłosił stan wyjątkowy.